Východ USA ochromil "snowmageddon", napadl tam až metr sněhu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 07.02.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010020005

Sněhové srážky v USA, 7.2.2010 Výška sněhu, 7.2.2010 Sněhové srážky v USA a výška sněhu v oblasti zasažené blizardem, 7.2.2010 Východ USA zasypal o víkendu největší sněhový příval v novodobé historii. Na některých místech byly překonány i letité rekordy. V hustě obydlené oblasti, kde se nacházejí města Washington, Baltimore a Philadelphia zkolabovala doprava a přes 300 tisíc domácností se ocitlo bez dodávek elektřiny. V širokém oblouku od Západní Virginie až po New Jersey napadlo celkem 50 až 100 centimetrů nového sněhu. Postiženy byly především státy Maryland, Virginie a Pensylvánie. Blizard a jeho vydatnou sněhovou nadílku označili Američané za "snowmageddon". Na předměstí Washingtonu (letiště Washington Dulles International) napadlo za dva dny 82 centimetrů sněhu, což je nový rekord. Ve Philadelphii meteorologická služba naměřila 72 cm, v Elkridge (Maryland) 97 cm, v Baltimore 71 cm, v Rockville 65 cm, v Annapolis 55 cm.


Komentář odborníka

"Média často zaměňují v případě USA pojmy sněhová bouře a 'blizard', tedy náhlý vpád studeného vzduchu, který se v USA vyskytuje několikrát za zimu," komentoval zprávu slovenský klimatolog Milan Lapin. "Mnoho sněhu obvykle nepadá při teplotě pod -10 °C, ale při teplotě těsně pod bodem mrazu. Je to snadno pochopitelné - při velmi nízké teplotě je v atmosféře málo vodní páry a padá málo sněhu. Jestliže teplota klesá pod bodem mrazu, tak je v atmosféře na každý 1 °C poklesu snížení množství vodní páry o 7%, při nízké teplotě až o 10%."

"Otázka zní," pokračoval Lapin, "proč v posledních zimách padá takové množství sněhu. Odpověď je jasná, protože je atmosféra v zimě teplejší než v minulosti. Například v lednu 2010 byla dolní atmosféra na celé Zemi v průměru teplejší ve srovnání s normálem 1961-1990 až o 0,72 °C, což je v lednu nejvíce od začátku satelitních měření, tedy za 32 let (viz obrázek níže). V takovém případě stačí, aby bylo někde jen pár stupňů Celsia pod bodem mrazu a silnější cyklóna a hned padá hodně sněhu, anebo i hodně deště jako u nás po Vánocích a také začátkem ledna, když je tepleji. Mnoho sněhu napadlo v letošní zimě i na Sibiři a v severní Číně, tedy tam, kde obvykle v zimě padá sněhu velmi málo. S tím se budeme muset v souvislosti s oteplováním atmosféry vypořádat."


Teplotní anomálie (v Kelvinech)
Teplotní anomálie spodní atmosféry (v Kelvinech) v lednu 2010


Zdroje: NOAA/National Snow Analyses, CNN, Reuters, Remss.com - MSU/AMSU, Novinky