Zemětřesení na Haiti zabilo tisíce lidí, seizmology nepřekvapilo

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zemětřesení, Vydáno dne: 15.01.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010010012

Po zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály, které 12. ledna odpoledne místního času otřáslo Haiti, zůstalo podle aktualizovaných odhadů 230 tisíc mrtvých. Z celého světa do míst, kde se katastrofa odehrála, směřuje mezinárodní pomoc. Na tu nyní spoléhají milióny postižených obyvatel. Haiti je nejchudším státem na západní polokouli a 80 procent populace tam žije pod hranicí chudoby.

Pohromu, při níž se uvolnila energie odpovídající půl miliónu tun TNT, způsobil pohyb karibské a severoamerické litosférické desky na zlomu Enriquillo-Plaintain Garden. Seizmology zemětřesení nepřekvapilo. Vzhledem k tomu, že byl v této oblasti už dlouho klid, dalo se něco takového čekat. Teď je navíc pravděpodobné, že po dotřesech menší intenzity, které obvykle po velkém zemětřesení následují, zasáhne region v nejbližších letech další seizmicky významná událost. "V příštích letech téměř jistě," řekl Roger Searle, profesor geofyziky na Durhamské univerzitě v Anglii. Předpovězené zemětřesení však už nemusí mít tak tragické následky.

Mapa Haiti s epicentrem zemětřesení, 12.01.2010 Devastující účinky úterního zemětřesení byly mimořádné, protože se ohnisko otřesů nacházelo v malé hloubce (10-13 km) a nedaleko (15 km) od hlavního města Port-au-Prince, kde žijí dva milióny lidí. Nekvalitně postavené stavby, kterých je na Haiti absolutní většina, nevydržely a padaly jako domečky z karet. Velká část metropole byla srovnána se zemí, zřítily se i hlavní městské budovy jako prezidentský palác, hotely, banky, obchody, ministerstva, katedrála či nemocnice.

V Port-au-Prince bylo podle úřadů zničeno nebo poškozeno 75 procent budov, ve měste Leogane západně od metropole bylo pobořeno 80 až 90 procent budov, zhruba z poloviny byla zničena i města Jacmel, Gressier a Carrefour.

Poslední velká seizmická událost na Haiti nastala v roce 1860, předtím to byly roky 1770, 1761, 1751, 1684, 1673 a 1618.

Na východě ostrova Hispaniola, kde je Dominikánská republika, řádilo zemětřesení naposledy v srpnu 1946. Tehdy při záchvěvech o síle 8,0 a 7,6 stupně a při následné vlně tsunami zahynulo 2,5 tisíce lidí.

"Situace na Haiti se podobá situaci u zlomu San Andreas v Kalifornii... Zlom Enriquillo-Plaintain Garden byl zablokován po dobu 250-ti let, tlak se tam postupně nahromadil a uvolnil se v jednom velkém zemětřesení," vysvětlil seizmolog Roger Musson z Britské geologické služby (British Geological Survey, BGS). Země se při otřesech posunula o více než jeden metr. Byl to mělký otřes a proto zřejmě roztrhl zemskou kůru nad sebou. Zemětřesení v roce 1751 bylo nicméně ještě asi desetkrát silnější, než to současné. V hlavním městě se tehdy až na jednu výjimku zřítily všechny zděné budovy.

Pascal Bernard, seizmolog z Fyzikálního ústavu v Paříži (Institut de Physique du Globe de Paris, IPG) pro AFP uvedl, že vzhledem k povaze zlomu je velice pravděpodobné, že oblast Haiti postihne během několika příštích let další velké zemětřesení. U tohoto zlomu, stejně jako u celé řady jiných zlomů na celé planetě, je třeba počítat s dominovým efektem, při kterém tlak uvolněný na jednom místě zvyšuje tlak v sousední oblasti. Zdá se pravděpodobnější, že příští zemětřesení postihne lokalitu na východ od epicentra úterní katastrofy, dodal Bernard.

Roger Searle, profesor geofyziky na Durhamské univerzitě, názor svého francouzského kolegy potvrdil: "V příštích letech téměř jistě. Víme hodně o tom, kde k zemětřesením dochází, mapujeme je, mapujeme zlomy a tak dále, potíž je v tom, že je velmi, velmi nesnadné předpovědět, kdy přesně k otřesům dojde, protože je to nesmírně komplikovaný systém. Je to tak trochu jako stavět hromadu kamenů. Přidáváte další a další kameny na hromadu a ta je stále strmější a strmější; dříve či později se zhroutí, jenomže vy nikdy nevíte, který konkrétní kámen to způsobí a kde přesně to začne padat."


Aktualizováno 10.2.2010


Prezidentský pálac v hlavním městě Haiti Port-au-Prince před zemětřesením a krátce po něm.

Prezidentský pálac v Port-au-Prince na Haiti před zemětřesením a krátce po něm.


Zdroje:
- British Geological Survey - Seismology Home Page (12.01.2010, Magnitude 7 earthquake strikes Haiti)
- British Geological Survey - Seismology Home Page (13.01.2010, Seismic interpretation of the Haiti...)
- USGS (12.01.2010, Magnitude 7.0 - HAITI REGION)
- EMSC (12.01.2010, Earthquake Information, Mw 7.1 HAITI REGION)
- Google: AFP (14.01.2010, Haiti quake was nightmare waiting to happen: scientists)
- The Independent (14.01.2010,Steve Connor: Island is cut across with fault lines)
- České noviny (Téma: Zemětřesení)
- Britské listy (15.01.2010, Na zemětřesení na Haiti bylo "zaděláno" půl druhého století)
- Telegraph.co.uk (Haiti news)
- Wikipedia (2010 Haiti earthquake)