Vedra na jihovýchodě Austrálie, obyvatelé Melbourne musí šetřit vodou

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 13.01.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010010010

Australský stát Victoria zažívá jednu z nejhorších vln veder v historii. Už pět dnů v řadě se denní maxima drží nad 35 stupni Celsia. Zejména v posledních třech dnech šplhala rtuť v teploměrech velmi vysoko, místy až na 44 nebo 45 stupňů. Po většinu noci z pondělí na úterý 12. ledna neklesly teploty v Melbourne pod 34 stupňů. Až ráno se teplota dočasně snížila na 30,6 stupně Celsia. Tím byl vyrovnán rekord z února 1902, kdy teplota v noci klesla na stejnou minimální hodnotu. V úterý přes den naměřili ve stínu 42 stupňů.

Mapa Austrálie - Melbourne Dlouhodobé sucho a s tím spojený chronický nedostatek vody si vynutily změnu v přístupu obyvatel města. Místní úřady oznámily, že v poslední dekádě byla spotřeba vody ve městě podstatně nižší než v minulosti. Obyvatelé spotřebovali jen tři pětiny z objemu, který byl spotřebován v 90. letech 20. století.

"I když se naše město za posledních deset let rozrostlo o 700 tisíc lidí, spotřebovali jsme o stovky miliard litrů vody méně, než jsme využili v předchozí dekádě. To je dramatické zlepšení," konstatoval Tim Holding, ministr vodních zdrojů australského státu Victoria.

Zdroje: ABC News (1), (2), (3)