Klaus: Globální oteplování je nové náboženství, musíme mu čelit

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 19.12.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009120010

Prezident České republiky Václav Klaus v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News prohlásil, že vliv člověka na změny podnebí je velmi malý a globální oteplování se stalo novou ideologií, náboženstvím klimatické změny. "Budeme oběťmi iracionální ideologie. Budou nám diktovat, jak žít, co dělat, jak se chovat, co budeme jíst, kam budeme jezdit a co mohou mít moje děti," varoval Klaus, který věří, že je hlasem "mlčící většiny". Přesto ho mrzí, že "Al Gore a další kolem IPCC uspěli v ovlivňování mnoha lidí."

Václav Klaus "Po letech studia tohoto fenoménu jsem přesvědčen, že globální oteplování není otázkou teploty. Je to otázka nové ideologie nebo nového náboženství, náboženství klimatické změny nebo náboženství globálního oteplování. Je to náboženství, které nám říká, že lidé jsou zodpovědní za současné velmi malé zvýšení teplot. A měly by být potrestáni."

"Jsem zcela přesvědčen, že velmi malé globální oteplování, které zažíváme, je výsledkem přirozených příčin. Je to cyklický jev v historii Země. Role člověka je velmi malá, téměř zanedbatelná."

"Nemyslím si, že radikální opatření navržená v Kodani jsou nezbytná. Politici, média i podnikatelský sektor prostě pochopili, že je to velmi dobré téma, kterého se mohou chytit. Je to výborný nápad, jak uniknout ze současné reality. Neřeší se krize, ale hovoří se o světě v roce 2050, 2080 nebo 2200. To je pro ně výborná práce. Voliči je tak nemohou potrestat za vykonání špatných rozhodnutí."

Ve věci globálního oteplování jde podle Klause o "velké peníze a vliv". Chytlo se toho mnoho politiků. "Někteří z nich jsou skutečně jen lidé hledající pravidelný příjem a doufající, že dostanou nějaké peníze a to buď na své podnikání nebo pro svou zemi. Někteří z nich tomu však opravdu věří."

Enviromentalismus realizovaný v té podobě, jak ho přívrženci globálního oteplování navrhují, je "reálný způsob, jak zastavit pokrok, průmyslový rozvoj, a to je nefér." Je to hrozba pro civilizaci takovou, jak ji známe.

"Budeme oběťmi iracionální ideologie. Budou nám diktovat, jak žít, co dělat, jak se chovat, co budeme jíst, kam budeme jezdit a co mohou mít moje děti. Je to něco, co my, kdo jsme prožili v éře komunismu většinu svého života, považujeme stále za velmi důležité. Jsme v tomto ohledu obvzlášť citliví a vnímáme nejrůznější podobnosti ve způsobech jejich argumentace nebo neargumentace. Ve způsobech prosazování jejich ideálů bez ohledu na rozumové protiargumenty."

"Mrzí mě, že Al Gore a další kolem IPCC uspěli v ovlivňování mnoha lidí." I přesto Klaus věří, že jeho postoj se shoduje s postojem "mlčící většiny" celého lidstva.

Českého prezidenta znepokojuje, že jsou skoláci na celém světě "krmeni ideologií globálního oteplování". V budoucnu to prý tuto ideologii posílí.

"Musíme přijít s novými argumenty. Skutečným problémem nejsou argumenty, skutečným problémem je motivovat lidi, aby si poslechli protiargumenty. To je chybějící článek v současné debatě."

Podporuji "zelenou" technologii, řekl Klaus. Ale nesouhlasím s tím, aby technický vývoj určoval stát.

"Žil jsem v komunistickém světě, kde nám politici říkali, co máme dělat. Nemyslím si, že politici nebo prezidenti by měli dávat podněty k tomu, co mají dělat firmy. To byla vždycky chyba."


Zdroje:
- Fox News (18.12.2009, Czech President Klaus: Global Warming Not Science, but a 'New Religion')
- Novinky (19.12.2009, Globální oteplování je nové náboženství, na kterém se vydělává, řekl Klaus)