Hansen: Konference v Kodani k ničemu není, měla by skončit krachem

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 03.12.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009120002

Podle Jamese Hansena, ředitele Goddardova institutu vesmírných studiií (Goddard Institute for Space Studies, GISS-NASA), by bylo nejlepší, kdyby dlouho očekávané jednání světových představitelů o ochraně klimatu, které se bude konat od 7. do 18. prosince v Kodani, skončilo neúspěchem. V rozhovoru pro britské deníky The Times a Guardian řekl, že všechny uvažované dohody jsou nekvalitní a nedostatečné. Zahrnují totiž obchodování s emisními povolenkami, což je nesmyslná obdoba středověkých odpustků. Pokud prý chceme skutečně vyřešit problém globálního oteplování, nemůžeme dělat kompromisy. "Je to analogické problému otroctví, jemuž čelil Abraham Lincoln nebo nacismu, který stál před Winstonem Churchillem. U takových problémů nemůžete přijímat kompromisy. Nemůžete říct - omezme otroctví, udělejme kompromis a omezme ho o 40 nebo o 50 procent," argumentuje Hansen, který navrhuje razantně zvýšit daně za používání fosilních paliv a tím stimulovat přechod k jiným zdrojům energie, především k jaderné energii.

James Hansen "Celý přístup je už z principu špatný, takže by bylo lepší, kdyby se situace znovu přehodnotila. Jestliže vznikne něco ve stylu Kjóta, pak lidi stráví dlouhé roky zjišťováním, co to vlastně znamená," myslí si Hansen. Obchodování s emisemi je pro něj nepřijatelné. "Je to analogie k odpustkům, které katolická církev prodávala ve středověku. Biskupové získali hromady peněz a hříšníci se cítili spasení. Oběma stranám tento systém vyhovoval, přestože to bylo absurdní. Tohle přesně odpovídá tomu, co se děje teď. Máme tady rozvinuté státy, které chtějí víceméně dál pokračovat ve vyjetých kolejích, a pak tady jsou rozvojové státy, které potřebují peníze, a ty také dostanou za prodej svých emisních povolenek."

Hansen ostře kritizoval Baracka Obamu a Alberta Gorea, kteří podle něj stejně jako ostatní politici fatálně selhali v tom, co on označuje za největší morální výzvu našeho věku. Ani směšně zanedbatelné cíle stanovené Kjótským protokolem nebyly dosaženy. Selhaly i nejrozvinutější státy, jako je Japonsko. Současné hrátky politických reprezentací jsou jen ztrátou času.

"Hlavní problém je," vysvětluje Dr. Hansen, "že fosilní paliva jsou nejlevnější formou energie. Dokud existují, budou používány. Je to zvláštní, že to (politici) odmítají uznat a tento základní problém řešit způsobem, který se nabízí... Nemáme žádného politického předtavitele, který by byl schopen to pochopit a říct to, co je opravdu nutné. Místo toho se snažíme pokračovat dál, jako by se nechumelilo."

Hansen se však nechce vzdávat naděje. I když jsme už prohráli důležitou bitvu, kapitulovat nesmíme. Přestože už víme, že se například mořská hladina zvýší o jeden metr, musíme bojovat dál. "Protože když to vzdáme, tak můžeme začít rovnou hovořit o desítkách metrů. Proto považuji za šílené ty lidi, kteří tvrdí, že už jsme se dostali za bod, odkud není návratu, že už je příliš pozdě. Ale co myslíte, ponecháme tuhle planetu jen tak svému osudu? Můžeme se přece snažit minimalizovat škody..."

Dr. James Hansen je považován za jednoho z předních světových odborníků na klima. K tématu dopadů lidské činnosti na podnebí se vyjadřuje dlouhodobě. Na závažnost globálního oteplování upozorňuje od začátku 80. let minulého století.


Zdroje:
- Guardian (02.12.2009, Copenhagen climate change talks must fail, says top scientist)
- The Times (03.12.2009, Climate scientist James Hansen hopes summit will fail)
- Novinky (03.12.2009, Otec globálního oteplování odsoudil konferenci v Kodani)
- Britské listy (03.12.2009, James Hansen: Kodaňský klimatologický summit by měl selhat)
- GISS-NASA (Dr. James E. Hansen)
- Wikipedia (James Hansen)
- Columbia University (Dr. James E. Hansen)