K ochlazení klimatu před 12 800 lety došlo náhle - během půl roku

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Dávné katastrofy, Vydáno dne: 17.11.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009110002

Vědecký tým, na jehož výzkum 11. listopadu upozornil časopis New Scientist, předložil důkazy o tom, že nástup chladného období před 12 800 lety netrval déle než půl roku. Za pouhých šest měsíců teploty v Evropě drasticky poklesly. "Bylo to, jako by dnes někdo vzal Irsko a posunul ho někam ke Svalbardu v Arktidě," řekl vedoucí týmu profesor geologie William Patterson z kanadské University of Saskatchewan.

Prosluněná a zelená Evropa se rázem změnila v zasněžený a studený kontinent. Průměrná roční teplota poklesla až o 8 stupňů Celsia. Ochlazení probíhalo dvacetkrát rychleji, než se vědci domnívali. Až dosud se tvrdilo, že nástup chladné klimatické fáze zvané mladší dryas trval asi deset let.

Ilustrační obrázek - příchod doby ledové podle Hollywoodu - film Den poté (2004) "Je to významně kratší doba, než jaké byly předchozí úvahy, ale je to věrohodné," připustil Derek Vance z univerzity v Bristolu.

Patterson potvrdil to, co nedávno ukázaly rozbory vzorků z grónských ledovců, dodal Hans Renssen z univerzity v Amsterdamu. I podle těchto výzkumů totiž mladší dryas začal náhle - během jednoho roku až tří let.

Patterson a jeho tým zkoumal vzorky usazenin z prastarého jezera Lough Monreagh na západě Irska. Vědci získali pomocí přesného skalpelu vrstvy sedimentů tenké jen 0,5 až 1 milimetr, přičemž každá z vrstev vznikala v minulosti přibližně tři měsíce. Analýzou vrstev pak určili, jak rychle se měnila teplota. Pro živočichy a rostliny v jezeře znamenalo náhlé ochlazení před 12 800 lety smrt.

Chladné a ostře ohraničené období zvané mladší dryas (Younger Dryas) trvalo asi 1200 let. Graf průměrné teploty vzduchu se opírá se o rozbory ledu z ledového příkrovu v Grónsku. Co zapříčinilo tak razantní změnu, není dosud jasné. Podle jedné z nejnovějších teorií se Země střetla s kosmickým tělesem. Na severu Kanady, kam objekt údajně dopadl, se rozpustila velká část ledového štítu. Ohromné množství sladké vody pak odteklo do Atlantského oceánu. Předchozí teorie popisovaly náhlý průlom ledové hráze a přelití vody z jezer na východě Kanady do Atlantiku a Severního ledového oceánu. Oba scénáře mají společný závěr - Golfský proud se zastavil. Následovala dramatická změna klimatu, kterou mnoho zvířat a rostlin nepřežilo. Studené období trvalo 12 až 13 století.

Pattersonem získané poznatky znovu rozněcují diskusi o tom, jak stabilní je klima na Zemi a jak velkých změn se v tomto století dočkáme. Pro čtvrtohory jsou charakteristické opakující se doby ledové. V posledních 60 tisíciletích došlo nejméně dvacetkrát k ochlazení a pak oteplení o 2 až 10 stupňů Celsia. V období 65 tisíc let až 10 tisíc let př. n. l. teplota kolísala v cyklech dlouhých zhruba 1500 roků. Od té doby byl více méně klid. Odchylky už nebyly tak zásadní. Toto klidné období však zřejmě končí. Stále více indicií totiž naznačuje, že další prudká změna klepe na dveře.


Zdroje:
- New Scientist (11.11.2009, Mini ice age took hold of Europe in months)
- Daily Mail (16.11.2009, Last Ice Age took just SIX months to arrive)
- České noviny (16.11.2009, Doba ledová přišla rychle, stačil jí prý půlrok)
- Novinky (17.11.2009, Doba ledová nastoupila během půl roku, ukázalo nejlepší bahno na světě)
- University of Saskatchewan (Dr. William P. Patterson)