Týden po letních teplotách v Česku tvrdě udeřila zima

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 18.10.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009100005

Vsetínsko, 16. října 2009. Týden po rekordně vysokých teplotách dorazila do České republiky zima. Příliv vlhkého studeného vzduchu od severu k nám přinesl prudké ochlazení a vydatné sněhové srážky. Zejména ve vyšších polohách na severu Čech a na severovýchodě Moravy způsobilo sněžení doprovázené silným větrem velké problémy. V Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech napadlo od pondělí 12. října do čtvrtka 14. října 60 až 100 centimetrů sněhu. V Krkonoších a Jeseníkách byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí, záchranáři nic podobného v tomto ročním období nepamatují. Jde o největší sněhovou nadílku v měsíci říjnu za posledních více než 30 let.

Celý týden byl v ČR teplotně výrazně podprůměrný. V pondělí 12. října byla průměrná denní teplota vzduchu 6,9°C, což je 2,5°C pod dlouhodobým průměrem. (Přitom ještě v neděli 11.10. byla odchylka kladná - při 10,5°C přesahovala teplota průměr o 0,7°C.) Uprostřed týdne se ochlazení projevilo nejvíce, když při průměrné denní teplotě +1,3°C činila odchylka -7,8°C. Koncem týdne se teplota zvýšila na 3,0°C s odchylkou -4,8°C.


Čtvrtek 15. října

Popadané stromy a sněhové závěje přerušily ve čtvrtek na mnoha místech silniční dopravu. Byl také zastaven provoz na 17 železničních tratích. Energetická společnost ČEZ vyhlásila během čtvrtka kalamitní stav v devíti okresech - Jeseník, Bruntál, Frýdek-Místek, Vsetín, Šumperk, Rychnov nad Kněžnou, Jablonec nad Nisou, Liberec a Ústí nad Orlicí. Bez dodávek elektrické energie zůstaly desetitisíce domácností, ale i školy, školky, domovy důchodců a řada firem.


Pátek 16. října

V pátek ráno bylo bez elektřiny odhadem asi 45 tisíc domácností, během dopoledne se jejich počet zvýšil na 60 tisíc. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v dalších dvou oblastech - na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku. Problémy byly i s dodávkami tepla. Asi nejvážněji se situace vyvinula v Jablonci, kde se do odpoledních hodin netopilo v asi 10 000 domácnostech. Vlaková doprava byla ráno přerušena na 16 železničních tratích, krátce po obědě zůstávalo mimo provoz osm tratí.

ČHMÚ oznámil, že na Lysé hoře v Beskydech napadl do pátečního rána rovný metr sněhu. Je to nejvyšší údaj naměřený v říjnu od roku 1897, kdy byla na Lyse hoře postavena meteorologická stanice. Původní rekord z 29. října 1930 byl 92 centimetrů. Téměř devadesáticentimetrová vrstva sněhu pokryla Orlické hory, pro říjen je to rovněž bezprecedentní stav. Na hřebenech Krkonoš leželo 85 centimetrů sněhu, nejvíce za posledních 50 let. Na Ovčárně v Jeseníkách dosahoval sníh výšky 65 centimetrů.

Velké škody způsobil těžký mokrý sníh na lesních porostech. "Pod tíhou sněhu a ledu se nejčastěji lámou mladší porosty, které jsou méně odolné. Často však nevydrží ani starší stromy. Významné škody lesníci zjišťují především na listnatých stromech, které dosud nestihly shodit listí," řekl mluvčí státního podniku Lesy České republiky Michal Kačena.


Sobota 17. října

Bez proudu bylo v sobotu dopoledne zhruba 35 tisíc zákazníků společnosti ČEZ a to hlavně na Vysočině a v Libereckém kraji. Na střední a severní Moravě se muselo bez elektřiny obejít asi 11 500 odběrných míst. Vlakový provoz byl stále přerušen na čtyřech železničních tratích, tři z nich byly na Liberecku a jedna v Hanušovicích. V Jablonci nad Nisou, kde v předchozích dnech napadlo až půl metru sněhu, platil i v sobotu kalamitní stav. Část obyvatel byla nadále bez tepla a teplé vody.

Do sobotního večera se počet domácností bez elektřiny podařilo snížit na 15 tisíc, pozdě večer jich bylo už jen sedm tisíc. Mimo provoz zůstávaly tři železniční tratě.

Na Lysé hoře v Beskydech bylo v sobotu ráno 102 centimetrů sněhu, na Luční Boudě v Krkonoších 85 centimetrů, v Peci pod Sněžkou 56 centimetrů, na Šeráku v Jeseníkách 68 centimetrů, Desná-Souš v Jizerských horách měla 60 centimetrů, Deštné v Orlických horách 50 centimetrů, Fichtelberg v Krušných horách 48 centimetrů, Cínovec 33 centimetrů, Velký Javor na Šumavě 30 centimetrů, na Svratouchu na Českomoravské vrchovině leželo 26 centimetrů sněhu.


Neděle 18. října

Po vcelku klidné sobotě bylo v neděli dopoledne bez elektřiny ještě šest tisíc zákazníků firmy ČEZ. V noci byly opraveny všechny poruchy na vedení vysokého napětí. Bez proudu zůstávaly pouze jednotlivé domy a ulice, nikoliv celé obce jako v předchozích dnech. Kalamitní stav nicméně stále platil v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Rychnov nad Kněžnou, Frýdek-Místek, Vsetín a Ústí nad Orlicí. Na Rychnovsku, Vsetínsku a Jesenicku bylo ještě několik silnic neprůjezdných. Z důvodu sněhové kalamity byla mimo provoz poslední železniční trať - Josefův Důl - Smržovka.

V neděli večer byl kalamitní stav ve většině okresů odvolán - nestalo se tak pouze v případě okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Pracovníkům ČEZu se téměř všude podařilo obnovit dodávky elektrické energie, v noci bylo bez proudu pouze 550 odběrných míst.


Zdroje: ČHMÚ, Aktuálně.cz, Aktuálně.cz, Aktuálně.cz, Novinky.cz, Novinky.cz, HZS Zlínského kraje