Další kolaps ekonomiky na obzoru?

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Krize společnosti, Vydáno dne: 14.09.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009090004

Také patříte ke skupině lidí, která se domnívá, že globální ekonomika dosáhla "dna", od kterého se právě teď odráží, a v horizontu měsíců nebo možná let nás čeká postupné oživení ekonomické aktivity? Pokud ano, myslíte si, že je tento optimismus odůvodněný? Podle analytika J. S. Kima, který předvídal příchod minulé krize v dubnu 2008, "za současným oživením trhů nestojí 'ekonomika', pouze podvod."

J. S. Kim "Několik posledních týdnů v srpnu pouze čtyři finanční společnosti zodpovídaly až za 40% celkového obchodovaného objemu na newyorské burze (NYSE): Citigroup, Bank of America, Freddie Mac a Fannie Mae. Na začátku roku 2007, Citigroup, Fannie Mae a Freddie Mac zodpovídaly za 1-3% objemu na NYSE, tedy výrazně méně, než nedávnych více než 35% z celkového obchodovaného objemu burzy. Je třeba mít na paměti, že tato obrovská anomálie netrvala jenom den, ale několik týdnů na konci srpna. Kdyby Citigroup, Bank of America, Fannie Mae a Freddie Mac byly farmaceutickými firmami, které právě objevily lék na AIDS, potom by taková anomálie dávala smysl. Avšak takový masivní nárůst, ve smyslu procentuálního nárůstu v objemu obchodování na celé NYSE, nedává žádný smysl pro společnosti, které při životě udržel vládní záchranný stimul. Dávalo by to smysl pouze v případě, pokud by došlo k rozsáhlému zásahu volného trhu, který by se je snažil zachránit."

A Kim dále pokračuje...

"Je ironií, že ti samí lidé, namísto toho, aby odmítli kopec lží, nadále naslouchají svým finančním poradcům z globálních komerčních investičních firem, i když tito finanční poradci jsou ti samí lidé, kteří nedokázali předpokládat pád, který začal na jaře roku 2008, kdy faktory za tehdejším pádem byly stejně jasné, jako jsou faktory za pádem, který nás čeká v blízké budoucnosti."

Ilustrační obrázek Celý obsáhlý článek v angličtině od J. S. Kima si můžete prečíst zde. Společnost SmartKnowledgeU, kterou J. S. Kim založil, v současnosti připravuje dokument o podvodném finančním systému, který údajně stojí za současnou globální krizí.

V dubnu 2008 J. S. Kim předpokládal příchod krize, která nastala o pár měsiaců později. (TheAutomaticEarth)

Na závěr bych dodal, že nesouhlasím se vším, co Kim napsal ve svém článku, souhlasím s ním však v tom, že současné "oživení" ekonomiky, anebo pokud chcete "odrazení se ode dna", nevychází z reálných základů (dostupných zdrojů).

Abychom však byli spravedliví, mnoho jiných lidí příchod krize předpokládalo už mnohem dříve, mezi ně patří například i geolog Collin Campbell, který očekával problémy ve spojitosti s ropným zlomem už v roce 2005.

Paul Krugman, profesor na Princetone a nositel Nobelovy ceny za ekonomii se snaží přijít na to, kde udělali ekonomové chybu... Co myslíte, kde?

Co na to Alan Greenspan?


Převzato z: Alexander Ač - SME Blog (13.09.2009, Ďalší kolaps ekonomiky na obzore?)

Další zdroje:
- Novinky.cz (14.09.2009, Obama varoval Wall Street, že další excesy už vláda zachraňovat nebude)
- Novinky.cz (13.09.2009, Krize nás stále drtí a ještě bude, smazal optimismus šéf měnového fondu)
- Kurzy.cz (12.09.2009, Globální ekonomická krize pokračuje, říká šéf MMF)