Záhadná světlá skvrna na Venuši

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sluneční soustava, Vydáno dne: 09.08.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009080013

Záhadná světlá skvrna na Venuši, fotografie sondy Venus Express z 19. července 2009. Na přítomnost jiné skvrny, tentokrát na Venuši, upozornil 19. července amatérský astronom Frank Melillo z USA. Později se ukázalo, že skvrna na Venuši vznikla o několik dnů dříve, patrná je i na fotografiích z 15. července. Pro vědce je velkou záhadou. Srážku s planetkou už vyloučili, protože oblast je poměrně jasná a září v ultrafialovém světle. Po pádu zmrzlé planetky by množství záření naopak pokleslo. Spekuluje se o mohutné sopečné erupci, o dopadu nabitých částic ze Slunce nebo o následku prudkých turbulencí v atmosféře. Vědci spoléhají na informace ze sondy Venus Express. Družice je vybavena několika spektrometry, analyzátorem plazmatu, magnetometrem a kamerou.

"Je zřejmé, že se na Venuši stalo něco neobvyklého. Bohužel ale nevíme, co se stalo," řekl Dr. Sanjay S. Limaye, expert z týmu dohlížejícího na provoz družice.

Výskyt světlých oblastí na Venuši není ničím novým. Pozorovány jsou už celá desetiletí. K poslednímu dramatickému zjasnění v místech na obou polokoulích došlo v lednu 2007. Vysvětlení úkazů se zatím najít nepodařilo.

"Ukazuje to, jak moc toho o Venuši nevíme," připustil Dr. Limaye. Vědci například nechápou, jak je možné, že atmosféra Venuše rotuje šedesátkrát rychleji než samotná planeta.


Zdroje:
- New Scientist (29.07.2009, Mysterious bright spot found on Venus)
- Astro.cz (06.08.2009, Na Venuši je záhadná skvrna)
- Hvězdárna DK Uherský Brod (Aktuality 7-8/2009)
- ESA (Venus Express)