Lomborg: Dohoda o klimatu je nutná, oteplování musíme zastavit

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 09.08.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009080004

Známý dánský statistik a autor knih "Skeptický ekolog" a "Zchlaďte hlavy!" Bjorn Lomborg změnil svůj názor na globální oteplování. Ve svém nedávném rozhovoru pro deník Financial Times se nechal slyšet, že klimatické změny jsou vážný problém, který je třeba naléhavě řešit. O tom, že se podnebí mění, už podle něj nelze pochybovat. Nicméně místo nákladného snižování emisí vidí mnohem lepší a efektivnější cestu v postupné adaptaci změnám, v podpoře nových technologií a v zalesňování. "Základní vědecké otázky o klimatických změnách už byly zcela jednoznačně zodpovězeny," konstatoval Lomborg. Hlavním tématem současných diskusí je, jak zajistit takové řešení, které by bylo skutečně efektivní a přitom ne příliš nákladné.

Bjorn Lomborg Před prosincovou konferencí o klimatu v Kodani apeloval na potřebu dohody. "Je to velice důležité. Potřebujeme globální dohodu o klimatu," řekl. "Pokud to zklame některé skeptiky, pak mi to ani v nejmenším nevadí. Doufám, že pro tuto věc získám další lidi."

Hlavní důraz by však neměl být kladen na redukci emisí skleníkových plynů. "Je to nákladný způsob, jak nedocílit téměř ničeho," prohlásil.

Klimatickým změnám bychom se měli spíše přizpůsobovat. A měli bychom investovat do nových technologií a klást větší důraz na zalesňování.

"Dosažení dohody bude určitě velmi těžké, pokud ale budeme mít na stole lepší nápady, které jsou levnější a účinnější než emisní škrty pro bohaté státy, tak budeme mít větší šanci, že uspějeme."

Lomborg spolupracuje se skupinou vědců včetně předních ekonomů a ještě letos na podzim má v úmyslu předložit své návrhy, jak by vlády mohly v otázce globálního oteplování postupovat. Jednou z možností by prý bylo pomocí cca 1900 plachetnic rozprašovat mořskou vodu a tím vytvářet husté mraky, které by odrážely asi 1 až 2 procenta slunečního záření.


Zdroje:
- Financial Times (07.08.2009, Sceptic switches tack)
- Aktuálně.cz (07.08.2009, Velký kritik boje proti změnám klimatu pozměnil názor)
- Lidovky.cz (09.08.2009, Klaus ztrácí spojence, ekolog popírač Lomborg otáčí)