Záplavy v České republice

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 05.07.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009060007

Povodně na severu Čech, 1. a 4. července 2009

V sobotu 4. července se po silných odpoledních bouřkách se srážkovým úhrnem 40 až 60 milimetrů prohnala několika obcemi na severu Čech blesková povodeň. V povodí Ploučnice a Kamenice na Děčínsku přesáhla voda v tocích během krátké chvíle první, druhý i třetí stupeň povodňové aktivity. V Srbské Kamenici stoupla hladina řeky Kamenice z dopoledních 53 centimetrů na rekordních 251 centimetrů naměřených v 16:00. Při o něco menší povodni 1. července 2009 se stejným místem valila voda s hladinou o 30 centimetrů nižší. Při obou událostech byla překonána úroveň stoleté vody.

Graf stavu vody v Srbské Kamenici (29.6.-5.7.2009). Prudké povodně udeřily 1. a 4. července. Také na Ploučnici byl dosažen třetí stupeň povodňové aktivity, přičemž hlavním zdrojem povodňové vlny byl přítok Bystrá, kde však není umístěn žádný měrný profil. "Potok má protipovodňové úpravy a měl by odolat stoleté vodě, tahle ale byla zřejmě dvěstěletá," řekl velitel dobrovolných hasičů Miroslav Jonáš z Nového Oldřichova. O kus dále v Benešově nad Ploučnicí průtok vzrostl z 7,5 na 144,5 metrů krychlových za sekundu, hladina se během dne zvedla z 85 na 207 centimetrů.

Hasiči evakuovali desítky osob v Novém Oldřichově, Horních a Dolních Habarticích, Benešově nad Ploučnicí a Markvarticích. V Markvarticích se říčka Bystrá rozlila do šíře cca 100 metrů. Na záchranu pěti dětí v Horních Habarticích byl nasazen vrtulník. V Novém Oldřichově byla zaplavena asi polovina vesnice. V Benešově nad Ploučnicí a Janské byly některé domy zatopeny do výšky kolem 1,5 metru. Záplavy postihly také obce Srbská Kamenice, Kerhartice a Veselé. Škody se zatím odhadují na desítky milionů korun. Jedna žena se pohřešuje, je pravděpodobné, že utonula, její tělo však dosud nebylo nalezeno.


Povodeň na jihu Čech, 27.-29. června 2009

Přívalové deště rozvodnily v noci ze soboty na neděli vodní toky v Jihočeském a Plzeňském kraji. Na Šumavě a v přilehlých podhorských oblastech napršelo za šest hodin 20 až 40 milimetrů srážek, ovšem na Prachaticku a Klatovsku spadlo kolem 50-ti milimetrů. Nejvíce srážek naměřily stanice Tajanov (68 mm) a Husinec (63 mm). Třetí stupeň povodňové aktivity byl během neděle překročen na Blanici, Volyňce, Zlatém potoce, Netolickém potoce, Bezdrevském potoce, Malši, Úhlavě a Otavě. Největší problémy způsobila řeka Blanice, která atakovala hranici extrémního ohrožení. Ve 4 hodiny ráno se průtok ve vodoměrné stanici Podedvory zvýšil na 127 metrů krychlových za sekundu (voda vystoupila na 298 cm), což odpovídá padesátileté vodě.

Srážky na území ČR - výřez, 26.-27.6.2009, suma za 24 hodin (k 8:00 SELČ) Povodně se dotkly velké části Jihočeského kraje, postiženo bylo 117 obcí. 528 objektů bylo zatopeno. Nejhorší situace byla na Blanici pod Husineckou přehradou, kde došlo k zaplavení většího počtu budov. Některé silnice byly uzavřeny. Přerušen byl provoz na železniční trati Volyně - Čkyně.

Hasiči zachránili 6 lidí a evakuovali na 1000 osob, zejména ve Strunkovicích nad Blanicí, Husinci, České Lhotě, Jaronicích u Dubného, Těšovicích, Čkyni, dále v Bavorově a ve Volyni. Žádný člověk nepřišel o život.


Rozvodněná Blanice, 28. června 2009. Rozvodněná Blanice, zatopené domy v Protivíně, 28. června 2009.

Ze svého koryta mezi stromy se řeka Blanice rozlila do širokého okolí, domy zaplavila například v Protivíně. Foceno 28. června 2009. Zdroj: Jihočeský kraj


Povodeň ve Slezsku, 26.-27. června 2009

Silné bouřky s přívalovými srážkami zasáhly v pátek 26. června polské Kladsko (spadlo tam cca 100 mm vody za 6 hodin). Na našem území byly nejvyšší úhrny naměřeny v Mikulovicích (66 mm), Polici nad Metují (47 mm), Javorníku (43 mm) a v obci Luby (40 mm). Na Jesenicku během večera hladina vody v řekách Bělá a Vidnávka prudce stoupala a výrazně přesáhla třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Zaplaveny byly stovky domů v celkem 18 obcích, poškozeno bylo mnoho budov a mostů, záchranáři zachránili 64 lidí a evakuovali 150 osob. Velké škody způsobil vodní živel například v Javorníku, Skorošicích, Bernarticích, Vlčicích, Žulové, Velké Kraši, Vidnavě nebo Mikulovicích. Přerušen byl provoz na železnici a neprůjezdné byly i některé úseky silnic. Dva lidé utonuli. Jeden z nich byl velitelem jednotky dobrovolných hasičů z Vlčic.

Srážky na území ČR - výřez, 26.-27.6.2009, suma za 24 hodin (k 8:00 SELČ) Vodoměrná stanice státního podniku Povodí Odry v Mikulovicích naměřila nejvyšší stav na řece Bělé v půlnoci z pátku na sobotu, kdy hladina vystoupila na 320 centimetrů při průtoku 184 metrů krychlových za sekundu, což je více než třicetiletá voda. Na přítocích byl průtok ještě vyšší. Ve Vidnavě na Vidnávce bylo nejhůře mezi druhou a třetí hodinou v noci, kdy se řekou valila padesátiletá voda, přesněji 348 centimetrů při průtoku 140 metrů krychlových za sekundu. Na přítocích byly naměřeny i hodnoty stoleté vody. Při rekordních povodních v červenci 1997 měla hladina Vidnávky ve Vidnavě výšku 370 centimetrů.

Celkové škody v Olomouckém kraji byly vyčísleny na 3,5 miliardy korun.


Povodeň na Moravě, 24.-25. června 2009

Od 22. června bylo počasí v celé střední Evropě ovlivňováno tlakovou níží nad Balkánským poloostrovem. Po jejím okraji k nám proudil teplý a vlhký vzduch od jihovýchodu. Po prudkých deštích se ve středu 24. června večer rozvodnily některé toky v povodí řek Odry a Bečvy na Moravě. Vodní živel si vyžádal jedenáct obětí na životech a značné materiální škody. Mezi nejhůře postiženými obcemi byl Jeseník nad Odrou, Ženklava, Nový Jičín - Žilina a Nový Jičín - Bludovice, Polom, Životice, Hodslavice, Šenov a Kunín. Na řece Jičínce byla o více než dva metry překročena úroveň stoleté vody. Korytem prošla odhadem třísetletá až pětisetletá voda. Podobně se zvedla i hladina říčky Luha.

Povodně na Moravě, 24.-25. června 2009. Letecký snímek zaplavených oblastí. Povodním předcházelo několikadenní deštivé počasí, což způsobilo nasycenost povodí. Situace se dramaticky zhoršila ve středu 24. června večer, kdy na Novojičínsku spadlo během tří hodin extrémní množství srážek. Nejvyšší úhrny naměřili meteorologové v Bělotíně (124 mm), Hodslavicích (122 mm) a Mořkově (105 mm).

Záplavy měly velmi rychlý průběh a obyvatelé postižených obcí museli často zachraňovat holé životy. Šest lidí se utopilo, dalších pět doplatilo na akutní zdravotní problémy a nedostupnost lékařské péče.

"Byla to historicky nezaznamenaná srážka, konkrétně v povodí Jičínky. Jednalo se tam o více než stoletou vodu, ta povodeň měla takový zvláštní průběh, že se nejednalo o zatopení toku, ale byla povodeň a voda v tocích nebyla," řekl pro ČTK ředitel státního podniku Povodí Odry Ivan Pospíšil.

"Na Jičínce byla protipovodňová ochrana na stoletou vodu. Její hladina ale při bleskových povodních vystoupala na více než šest metrů. Vzhledem k tomu lze odhadnout, že korytem prošla třísetletá až pětisetletá voda," vysvětlil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. "Tento typ povodní způsobí škodu ještě dříve, než se voda dostane do koryt. Velké množství vody, které spadne na malé území, ho zaplaví. Teprve potom začíná odtékat do koryt řek a vzniká povodňová vlna, která způsobí další škody."

Doprava na železnicích a silnicích v oblasti byla přerušena. Škody na komunikacích se odhadují na více než dvě miliardy korun. Jen na železničních tratích v Moravskoslezském kraji vznikly podle Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) škody v celkové výši asi 380 milionů korun.

Na Přerovsku mezi obcemi Bělotín a Polom hrozilo 25. června protržení hráze osmihektarového rybníku. V místě průrvy se hasičům nakonec podařilo vytvořit bariéru z pytlů s pískem.

Na Novojičínsku bylo rozhodnuto o demolici desítek budov, které voda poničila. Povodeň zasáhla celkem 62 obcí, hasiči zachránili 145 lidí, evakuovali 126. Vážně poškozeno bylo 450 domů a 10 mostů.


Závěr

Českou republiku poznamenalo od roku 1993 pět velkých povodní (červenec 1997, červenec 1998, srpen 2002, březen/duben 2006, červen/červenec 2009).

Co do počtu obětí i rozsahu škod jsou letošní povodně třetí nejhorší. Stav nebezpečí byl v reakci na jednotlivé povodňové situace vyhlášen v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském a Ústeckém kraji. Do konce června bylo zasaženo 209 obcí, zemřelo 13 lidí, poškozeno bylo 2146 domů, evakuováno bylo více než 1400 lidí.

14. lidskou obětí letošních záplav se stal muž z Borů na Žďársku. Ten zahynul po průtrži mračen 2. července 2009 při kontrole místního rybníku. V obci se tou dobou rozvodnil potok a zaplavil školu, mateřskou školku i sklepy.

Škody byly vyčísleny na zhruba 8,5 miliardy korun (údaj k 24.7.2009).

(Při záplavách na Moravě v roce 1997 zemřelo 50 lidí, škody byly vyčísleny na 63 miliard korun. V roce 2002 velká voda v Čechách a na jižní Moravě zabila 17 osob a napáchala škody za 80 miliard korun. Na jaře 2006 přišlo při povodních o život devět lidí, škody přesáhly 5 miliard korun. V červenci 1998 udeřila povodeň ve východních Čechách, vyžádada si 6 obětí a škody za 1,8 miliardy korun.)


Povodně na Moravě, 24.-25. června 2009. Povodně na Moravě, 24.-25. června 2009.

Letecké snímky zaplavených oblastí na Novojíčínsku 25. června 2009. Autor: ZZS Moravskoslezského kraje


Zdroje: ČHMÚ, pod.cz, MŽP, HZS - Moravskoslezský kraj, HZS - Olomoucký kraj, , HZS - Zlínský kraj, ČTK, Povodí Ohře