OSN: Miliarda lidí na Zemi trpí hladem, je to hrozba pro světový mír

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Potravinová krize, biopaliva, Vydáno dne: 12.06.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009060003

Více než jedna miliarda lidí trpí v současnosti na Zemi hlady. Za prvních šest měsíců letošního roku přibylo 105 milionů. Oznámila to dnes Josette Sheeranová, výkonná ředitelka Světového potravinového programu OSN (United Nations World Food Programme, WFP). Chudí a hladovějící lidé podle ní čelí bezprecedentní humanitární krizi. Proto je nutné, aby bohaté státy dostály svým závazkům a zajistily pomoc pro ty nejpotřebnější. Zatím tak ale nečiní.

United Nations World Food Programme, WFP Ke konci minulého roku strádalo podvýživou 963 milionů lidí. "Letos zaznamenáváme v průměru čtyři miliony nových hladovějících lidí týdně, naléhavě hladovějících," prohlásila Sheeranová. "Za prvních šest měsíců tohoto roku jsme už připočetli 105 milionů lidí... Jeden ze šesti lidí teď hladoví, každých šest sekund zemře hlady jedno dítě."

Zhoršování situace je ovlivněno světovou krizí, dlouhodobě vysokými cenami potravin a klesající humanitární pomocí. Celosvětová potravinová pomoc se v důsledku hospodářské krize snížila na dvacetileté minimum. Obyvatelé rozvojových států si mohou v současnosti dovolit nakupovat jen třetinu základních potravin ve srovnání se stavem před třemi roky.

WFP požaduje pro letošní rok na zabezpečení nejnutnější potravinové pomoci 6,4 miliardy dolarů. Příspěvky od dárců však ke konci minulého týdne dosáhly pouhých 1,5 miliardy dolarů. Organizace proto musela omezit svou činnost. Ukončila také některé operace v Africe a Severní Koreji.

"Vím, že 1,5 miliardy se zdá jako velká částka, ale pokud to srovnáte s globálním podpůrným balíčkem, tak je to méně než jedno procento, které může pomoci vyřešit naléhavou lidskou krizi, jež se dále prohlubuje," doplnila Sheeranová a varovala, že hladomor může destabilizovat celý svět a ohrozit světový mír. "Bez potravinové pomoci se lidé buď vzbouří, přestěhují se jinam nebo zemřou, ani jedna z těch možností však není přijatelná," upozornila ředitelka WFP.


Hlad a podvýživa jsou problémem primárně afrických zemí, nedostatkem jídla však strádají lidé na celém světě.
Hlad a podvýživa jsou problémem primárně afrických zemí, nedostatkem jídla však strádají lidé na celém světě.


2009 Hunger Map Šipka


Zdroje:
- Reuters (12.06.2009, UN warns of catastrophe as hungry people top 1 bln)
- České noviny (12.06.2009, OSN: Ve světě hladoví už miliarda lidí)
- UN (12.06.2009, UN food agency warns G8 ministers of unparalleled hunger crisis as funding falls)
- WFP (World Food Programme)