Světem obchází strašidlo pandemie mexické chřipky

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Epidemie, nemoci, Vydáno dne: 28.04.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009040008

Sdělovací prostředky u nás i v zahraničí chrlí v posledních dnech a hodinách zprávy s bombastickými titulky: "Svět zalarmoval mexický vir prasečí chřipky", "Prasečí chřipka jde ve stopách starších virů-zabijáků", "Prasečí chřipka může přitvrdit hospodářskou krizi", apod. Je virus, který v sobě kombinuje geny lidské, prasečí a ptačí chřipky, opravdu tak nebezpečný? Hrozí lidstvu opravdu smrtící pandemie? Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) považuje nebezpečí za reálné a zvýšila stupeň varování před pandemií na čtvrtý stupeň ze šesti. To znamená, že vir se může snadno přenášet mezi lidmi, ale globální epidemie ještě není nevyhnutelná. Máme tedy důvod k obavám?

Mexická chřipka vyvolává obavy, ilustrační obrázek. Předně bychom měli vědět, že všichni nakažení, kteří se nacházejí mimo území Mexika, kde se virus v první polovině dubna poprvé projevil, mají zatím jen lehké příznaky nemoci. Úřady v samotném Mexiku evidují necelé dva tisíce nakažených a kolem 150 úmrtí, přičemž tento údaj nemusí být přesný a zaznívají názory lékařů, kteří tvrdí, že skutečný počet obětí chřipkového viru je jiný, podle některých i podstatně vyšší.

Udává se, že na běžnou chřipku zemře na celém světě každým rokem až půl milionu lidí. Zpravidla jde o staré nebo nemocné lidi s oslabenou imunitou. Oproti tomu mexická chřipka dosud zabíjela téměř výhradně osoby ve věku 25 až 50 let, tedy muže a ženy s relativně silným imunitním systémem. Podobně tomu bylo i v letech 1918 až 1920, kdy pandemie tzv. španělské chřipky s úmrtností 2,5% až 20% ukončila životy 20 až 100 milionů lidí (odhady se značně liší). Tehdy stejně jako dnes se jednalo o kmen H1N1. Lékařské studie se později přiklonily k závěru, že velkou část nemocných nezahubil samotný virus ale přehnaná reakce (silného) imunitního systému.

"Prasečí chřipka má zatím příznaky viru, který tady skutečně nebyl a který může být kvůli své mutaci velice nepříznivý pro lidskou populaci," připustil náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik ČR Michael Vít. Dodal však, že nevidí žádný důvod k panice. "Je spousta otázek. Například jak to, že v Mexiku má těžký průběh a je tolik mrtvých a ve Spojených státech je to jen středně závažná chřipka bez komplikací." Česko je podle něj na případnou infekci dobře připraveno.

WHO odhaduje, že by případné pandemii podlehlo asi 7 milionů lidí. Počet nakažených by se mohl vyšplhat na 1,5 miliardy.


Zdroje: WHO, BBC News, Ministerstvo zdravotnictví ČR, České noviny, iHNed.cz