Wilkinsův šelfový ledovec se rozpadá, Wordieho šelfový ledovec zanikl

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 06.04.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009040004

Wilkinsovu šelfovému ledovci hrozí, že se odtrhne od Antarktického poloostrova. Čtyřicet kilometrů dlouhý ledový most, který dosud zajišťoval spojení ledovce s Charcotovým ostrovem, se rozpadá. Na fotografiích pořízených družicí Envisat je vidět, že se v pásu ledu objevily nové trhliny. Ty se rychle rozšiříly a zánik ledového mostu se tak zdá nevyhnutelný. Wilkinsův ledovec taje od počátku 90. let, v minulém roce ztatil asi 1800 km² (14%) rozlohy.

Mapa Antarktického poloostrova s vyznačenou polohou Wordieho a Wilkinsova šelfového ledovce. "Je udivující, jak ten led popraskal," komentoval situaci glaciolog David Vaughan z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS). "Ještě před dvěma dny byl nedotčený. Charcotův ostrov bude poprvé v historii skutečným ostrovem."

Podle profesora Vaughana se dá očekávat, že po zániku mostu začnou oceánské proudy šelfový ledovec narušovat a odplavovat po částech pryč. Je jen otázkou času, kdy přestane existovat.

"Mám dojem, že ztratíme více ledu, ale v jižním směru nějaký zbytek zůstane," předpověděl vědec.

Wilkinsův šelfový ledovec pravděpodobně potká stejný osud jako další podobné útvary v oblasti. Po roce 1990 se u Antarktického poloostrova rozpadlo šest šelfových ledovců - v Larsenově zátoce (1992), v Průlivu prince Gustava (1995), Larsen A (1995), Larsen B (2002), Jonesův šelfový ledovec (2003) a Müllerův šelfový ledovec. Některé z nich přitom existovaly přes 10 tisíc let.

Souběžně se zprávou o Wilkinsově šelfovém ledovci se objevila i zpráva o tom, že zmizely poslední zbytky Wordieho šelfového ledovce. Jeho rozpad začal v 60. letech minulého století.

Nejnovější vědecké studie naznačují, že teploty v Jižním oceánu stoupají rychleji než v ostatních oceánech. Proto bude zřejmě led v prostoru Antarktického poloostrova a Západoantarktického ledového štítu ubývat rychleji, než se předpokládalo.

"Myslíme si, že oteplování na Antarktickém poloostrově souvisí s globální změnou klimatu, i když spojitosti nejsou úplně jasné," připustil Vaughan.

"Antarktidě věnujeme zvláštní zájem, protože zadržuje odhadem 91 procent z objemu pozemských ledovců a změny kdekoliv v pevninských ledových příkrovech představují významná rizika pro společnost," uvedla Jane Ferrignová, glacioložka z U.S. Geological Survey.

"Šelfové ledovce o velikosti malých států se rozpadají a nedávné důkazy z Antarktidy svědčí o tom, že důsledky globálního oteplování tam nabírají na intenzitě," prohlásil Rob Nicoll ze Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF).

K událostem v Antarktidě se stále častěji vyjadřují také politici: "Rychlý ústup ledovců opět manifestuje vážné dopady, jaké už na naší planetě probíhají - jsou rychlejší, než jsme si dříve mysleli - v důsledku změny podnebí," řekl Ken Salazar, nedávno jmenovaný ministr vnitra USA.


Snímek družice Envisat z 2. dubna 2009: Nově vzniklé trhliny v ledu jsou zvýrazněny modrou barvou, červená šipka ukazuje na trhlinu z 1. prosince 2008. Vlevo nahoře Charcotův ostrov.

Snímek družice Envisat z 2. dubna 2009: Nově vzniklé trhliny v ledu jsou zvýrazněny modrou barvou, červená šipka ukazuje na trhlinu z 1. prosince 2008. Vlevo nahoře Charcotův ostrov.


Wilkinsův šelfový ledovec - aktuálně:Srovnání snímků z družice Envisat (29. března - 04. května 2009).


Zdroje:
- ESA (03.04.2009, Collapse of the ice bridge supporting Wilkins Ice Shelf appears imminent)
- ESA (Keeping an eye on Wilkins Ice Shelf)
- ESA (Image archive)
- Reuters (04.04.2009, Ice bridge holding Antarctic ice shelf cracks up)
- Reuters (04.04.2009, An Antarctic ice shelf has disappeared: scientists)
- The Age (06.04.2009, Antarctic ice melting faster than expected)
- České noviny (05.04.2009, Ledový most držící Wilkinsův ledový šelf praská)