Světový pochod za mír a nenásilí

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Významné dny, akce a iniciativy, Vydáno dne: 18.03.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009030004

Co si představíte pod souslovím aktivní nenásilí? Ne, opravdu nejde o pacifismus. A důkazem je i Světový pochod za mít a nenásilí, jehož první kroky už byly nastartovány ve všech koutech světa. V České republice se jich dočkáme v sobotu 21. března, kdy centrem Prahy projde MULTIZVUČNÝ POCHOD doplněný světelným symbolem nenásilí v dolní části Václavského náměstí. Přijďte si v sobotu 21. března v 18 hodin zaskotačit na multizvučný pochod z Můstku na Můstek.

Multizvučný pochod 21.3.2009 Vezměte přátele, bubínek, flétnu, činely či jakoukoliv podomácky sebranou nebo vyrobenou náhradu, ať jsme městem pěkně slyšet. Hudba je smysluplnější než války, a proto uchopme hudební nástroje, symbolicky, namísto zbraní, tak jako ve filmu 'Kdyby tisíc klarinetů' a ukažme všem, že hlasy těch, kteří si přejí ukončení válek, nejen té v Iráku, jsou silné. Akce, startující Světový pochod za mír a nenásilí bude velkolepě začínat multizvučným pochodem centrem Prahy, který se přemění na světelný symbol míru a později i nenásilí a bude zakončen společnou meditací za mír.

Přidejte se ke statisícům lidí z celého světa, kteří si budou v tento den připomínat výročí války v Iráku, jednoho z nejnesmyslnějších konfliktů dnešní doby.

Sraz je 21.3. v 18 hodin na Můstku. Pochod projde centrem Prahy (okruh přes nám. Republiky, Senovážné nám., Jindřišskou, Vodičkovu, Lazarskou, Národní a 28. října zpět na Můstek). Hned po pochodu (po 19. hodině) dojde na Můstku ke zformování světelného symbolu míru se zapálenými loučemi, který se poté přemění na symbol nenásilí. Následovat bude společná meditace. Cena louče: 45 Kč. Akce bude trvat přibližně do 20 hodin. Zájemci se prosím hlaste na e-mail Michaela.svarcova@svetovypochod.cz.

Světový pochod vyjde 2. října 2009 z Nového Zélandu a 2. ledna 2010 dorazí do svého cíle - do Punta de Vacas, na úpatí hory Aconcagua v argentinských Andách. Záměrem pochodu je dosáhnout odstranění jaderných zbraní, postupné snížení počtu konvenčních zbraní a podpisu mezinárodních smluv o neútočení, vytvoření a podpora celosvětové citlivosti odsuzující všechny formy násilí, dosáhnutí toho, aby se vlády států zřekly války jako platného způsobu řešení konfliktů. Dalším cílem je uznání a oslava toho nejlepšího ze všech rozmanitých kultur a národů na zemi.

Přípravné aktivity a doprovodné akce se již rozběhly po celém světě a podporu pochodu vyjádřily již stovky osobností, například Dalai Lama, chilská prezidentka Michelle Bachelet, Yoko Ono, fotbalový klub Inter Milano, z českých to jsou pak Rudolf Hrušínský, Helena Třeštíková, Jan Budař nebo Lejla Abbasová. V České republice pochod organizuje Humanistické hnutí spolu s Českem proti chudobě, ADROU, Greenpeace, Neziskovky.cz nebo Informačním centrem OSN.

Více informací o pochodu i akci 21.3. naleznete na webových stránkách www.svetovypochod.cz.


Zdroj: www.svetovypochod.cz