Princ Charles: Máme jen 100 měsíců na to, abychom zachránili planetu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 13.03.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009030002

"Nejlepší projekce nám říkají, že máme méně než 100 měsíců, abychom změnili své chování dříve, než budeme ohroženi katastrofální změnou podnebí a nepředstavitelnými hrůzami, které to přinese," prohlásil ve čtvrtek 12. března v Riu de Janeiro britský následník trůnu princ Charles." Charles, který je na desetidenní cestě po Jižní Americe, se tak připojil k politikům, kteří varují před nebezpečím globálního oteplování. Nejstarší syn britské královny Alžběty II. jednal v Brazílii mimo jiné o lepší ochraně amazonského deštného pralesa.

Princ Charles "Veškeré problémy, kterým dnes svět čelí, nejsou nic ve srovnání s komplexními dopady, které bude mít globální oteplování na světovou ekonomiku," řekl Charles. "Povede to k masové migraci lidí utíkajících buď před záplavami nebo před suchem, k nejisté produkci potravin a k nedostatku vody a samozřejmě to zvýší nestabilitu a možnost konfliktů."

"Ovlivní to kvalitu života každého muže, ženy i dítěte na naší planetě," dodal britský princ a vyzval k bezodkladnému zásahu proti odlesňování a emisím skleníkových plynů. Současná hospodářská krize je podle něj nejhorší za celé generace a trvale udržitelný rozvoj je nejlepším a možná jediným způsobem, jak zajistit budoucí ekonomický růst.

"Obávám se, že se nacházíme v rozhodujícím okamžiku světové historie," zdůraznil Charles. "Pokud zdvojnásobíme své úsilí, abychom sjednotili svět stojící zřejmě před svou největší a nejkritičtější výzvou, tak ještě můžeme vyhrát a vyhnout se předání otráveného poháru svým dětem a vnoučatům."


Zdroje:
- Guardian.co.uk (12.03.2009, Prince Charles: world must act now to save planet)
- Guardian.co.uk (08.03.2009, 100 months to act on climate, warns Charles)
- Telegraph.co.uk (13.03.2009, Global warming has reached a 'defining moment,' Prince...)
- Telegraph.co.uk (09.03.2009, Prince Charles: 100 months to save the world)
- ČT 24 (13.03.2009, "Muž z Ria" varuje: Na záchranu planety má lidstvo už jen osm let)
- Dnes.sk (13.03.2009, Princ Charles: Svet musí konať teraz, aby zachránil planétu)