Jihovýchod Austrálie spalují nejhorší požáry v historii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Požáry, Vydáno dne: 09.02.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009020004

Po rekordních vedrech, kdy na jihovýchodě Austrálie vystupovala teplota až k 50-ti stupňům Celsia, spalují krajinu obrovské požáry, které jsou označovány za nejhorší v historii. Plameny dosahovaly do výšky čtyřpodlažní budovy a způsobily smrt nejméně 173 osob, přičemž reálné odhady počítají až s 230 úmrtími, dalších 80 lidí utrpělo těžké popáleniny. Ohnivý živel zpustošil 22 obcí včetně několika menších měst, zničil přes 800 domů, zasažená plocha má rozlohu 340 tisíc hektarů. S požáry bojují tisíce hasičů. Nasazena byla i armáda. V pondělí zuřilo ve státě Victoria 31 velkých požárů. K jejich šíření napomáhá kromě horka i silný vítr.

Letecký pohled na zbytky budov ve Wandongu ve státě Victoria. "Peklo a všechno jeho běsnění navštívilo dobré lidi ve Victorii," řekl v neděli premiér Kevin Rudd při návštěvě zpustošené oblasti Yarra Valley. "Mnoho dobrých lidí teď leží mrtvých, mnoho dalších je zraněných. Je to stašlivá tragédie pro Victorii a strašlivá tragédie pro celý národ."

"Sedmý únor 2009 bude vzpomínán jako nejtemnější den australské mírové historie. Je to tragédie za hranicemi víry, za hranicemi precedentu a skutečně za hranicemi slov," dodala vicepremiérka Julia Gillardová.

Rozhořčené reakce veřejnosti vzbudilo oznámení policie, že některé požáry byly založeny úmyslně. Za žhářství s následkem smrti mohou být pachatelé odsouzeni k výjimečnému trestu odnětí svobody na 25 let. "Neexistují jiná slova, která by to popsala, než masová vražda. Ty počty jsou šokující a obávám se, že dále porostou," prohlásil Rudd.

Někteří poslanci vyzvali vládu, aby přitvrdila ve své enviromentální politice a podnikla kroky k omezení rizika podobných katastrof. Austrálie se zavázala, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 5 procent a - dohodne-li se mezinárodní společenství na jednotném postupu - je ochotna uvažovat až o 15-ti procentní redukci. Ekologové však volají po minimálně 25-ti procentním snížení emisí.

"Tak, jak se společnost semkla, aby toto těžké období překlenula, budeme se také muset vypořádat s faktem, že změna podnebí je zde a dramaticky zvyšuje riziko lesních pořárů," zdůraznila senátorka Christine Milneová z australské Strany zelených. "V posledních dnech jsme se my, Australané dívali své vlastní budoucnosti do tváře."

Vědci potvrdili, že globální oteplování ke katastrofě pravděpodobně přispělo a v příštích dekádách přinese ještě horší a extrémnější následky. O větších a častějších extrémech svědčí i to, že zatímco Victoria zápasí s požáry, ve státě Queensland na severu země se obyvatelé potýkají se záplavami. Město Ingham zůstává po prudkých deštích už několik dní zaplaveno.

V sobotu 7. února byly na jihu země překonány teplotní rekordy. Nebývale horké počasí trvá už od konce ledna. V Melbourne meteorologové naměřili 46,4 stupně Celsia, v Kyancutta 48,2 stupně. Infarkty a kolapsy z horka přivodily smrt desítkám lidí. I když v neděli teploty poklesly, situace se kvůli silnému větru nezlepšila.

"Ještě nikdy jsem neviděl povětrnostní podmínky tak vyhrocené jako v sobotu. Tak horké počasí nemá obdoby," řekl profesor Mark Adams z univerzity v Sydney, který se lesními požáry zabývá. "Nemáme ještě všechny důkazy, abychom to mohli vysvětlit s poukazem na změnu klimatu, nicméně veškeré dosavadní vědecké poznatky ukazují na to, že v nadcházejících letech můžeme čekat extrémnější počasí, což zahrnuje i úmornější vedra a větší sucha v celé jižní Austrálii."

"Je to zcela zřejmé, globálně stejně jako v Austrálii, že trend oteplování trvá zhruba od roku 1950," podotkl přední australský klimatolog Kevin Hennessy. "V kostce můžeme říci, že vlny veder a požáry, jaké jsou v poslední době ve Victorii, jsou z části vyvolány změnou klimatu - stoupáním teplot. Do budoucna očekáváme další růst koncentrace skleníkových plynů a další oteplování, v případě jižní Austrálie i větší sucho, což opět povede ke zvýšení rizika požárů."


Satelitní snímek z 9. února 2009 zachycuje oblast Barry Mountains v centrální části australského státu Victoria.
Satelitní snímek z 9. února 2009 nabízí pohled na oblast Barry Mountains v centrální části australského státu Victoria.

Zdroj: NASA/Earth Observatory (09.02.2009, Bushfires in Southeast Australia)


Zdroje:
- ABC News (09.02.2009, Grisly body search continues as death toll rises)
- Reuters (09.02.2009, Fires, floods pressure Australia government on climate)
- Novinky.cz (09.02.2009, VIDEO: Ohnivá katastrofa v Austrálii už má 171 obětí)
- iDnes.cz (09.02.2009, Požáry v Austrálii zabily 171 lidí, záchranáři nacházejí další oběti)
- Times Online (09.02.2009, Australia ablaze: 'Hell in all its fury' brings death to Victoria)
- The National (08.02.2009, Australia to act on natural disasters)