Obama chce snížit emise skleníkových plynů, Bursík je spokojen

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologická legislativa, Vydáno dne: 27.01.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009010004

Americký prezident Barack Obama krátce po nástupu do funkce ukázal, že to se svými sliby myslí vážně. Tak, jak o tom hovořil už v předvolební kampani, chce i přes ekonomickou krizi prosadit přísnější pravidla pro výrobce aut. Měly by mít nižší spotřebu paliva. Nové limity by měly platit pro vozidla vyrobená po roce 2011. Před rokem 2020 by měly automobily ujet na jeden galon (3,78 litru) pohonných hmot v průměru 56 kilometrů. Jednotlivé americké státy by měly mít právo zavádět vlastní přísná opatření s cílem snížit emise skleníkových plynů.

Barack Obama "To bude politikou mé administrativy, zvrátit naši závislost na zahraniční ropě a budovat novou energetickou ekonomiku, která přinese milióny pracovních míst," prohlásil Obama. "Amerika se nestane rukojmím ubývajících zdrojů. Dny, kdy Washington všechno brzdil, jsou pryč. Moje administrativa nebude odmítat fakta. My se jimi budeme řídit."

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jmenovala zvláštního vyslance pro změny klimatu. Stal se jím Todd Stern, poradce prezidenta Clintona, který za jeho vlády zastupoval USA při jednáních o Kjótském protokolu. Novou ředitelkou federální Agentury pro životní prostředí (Environment Protection Agency, EPA) se stala Lisa Jacksonová, která v minulých letech pracovala pro vládu v New Jersey.

První kroky nového amerického prezidenta po inauguraci hodnotí český ministr životního protředí Martin Bursík pozitivně: "Barack Obama velmi rychle realizuje to, co sliboval. Jedná efektivně, během prvního týdne od inaugurace jmenoval všechny klíčové lidi, kteří budou jednat o budoucí světové dohodě o ochraně klimatu."

Bursík si na středu naplánoval telefonický rozhovor s Carol Brownerovou, poradkyní prezidenta Baracka Obamy pro energetiku a změny klimatu: "Budeme samozřejmě hovořit především o zásadní změně v americkém postoji ke klimatickým jednáním. Spojené státy a Evropa mají od 20. ledna společný cíl a tím je kvalitní dohoda o ochraně klimatu, uzavřená v prosinci 2009 v Kodani. Evropa získala silného partnera. Těším se na spolupráci s Carol Browner, Toddem Sternem i Lisou Jackson. Jsem přesvědčený, že na jejím konci bude ambiciózní a efektivní světová dohoda, která pomůže zachránit klimatickou rovnováhu planety," řekl Bursík, jenž nyní stojí v čele Rady EU pro životní prostředí.


Zdroje:
- MSNBC (26.01.2009, Obama moves to let states cap car emissions)
- Novinky.cz (26.01.2009, Obama vyhlásil boj závislosti na ropě a globálnímu oteplování)
- ČT24 (26.01.2009, Obama chce vést boj za klima)
- Ministerstvo životního prostředí (27.01.2009, Martin Bursík: Prezident Obama dělá vše pro úspěch...)