Yellowstonský park zasáhla největší série otřesů od roku 1985

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 07.01.2009

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2009010001

Na přelomu roku zasáhly Yellowstonský národní park stovky otřesů. Od 26. prosince do 1. ledna seizmologové zaznamenali přibližně 500 záchvěvů půdy. Z toho 86 zemětřesení přesáhlo druhý stupeň Richterovy škály a 16 bylo větších než tři stupně. Hypocentra se nacházela v blízkosti Yellowstonského jezera. Seizmická aktivita, i když znatelně slabší, stále trvá. Přestože oblast Yellowstonského parku rozhodně nepatří mezi seizmicky klidná místa, poslední zemětřesný roj je jedním z největších od počátku monitorování. Nejsilnější otřes z 27. prosince měl sílu 3,9 stupňů Richtera.

Přibližný rozsah vrstvy popela po erupci Yellowstonského supervulkánu před 630 tisíci lety. "Tohle určitě není normální. Tak silné a velké otřesy jsme tu neměli už mnoho let," komentoval události ředitel Yellowstonské seizmické sítě a profesor geofyziky na univerzitě v Utahu Robert Smith. Nevyloučil, že se dočkáme dalších překvapení. "Je to aktivní vulkanická a tektonická oblast a tohle jsou věci, kterým musíme věnovat pozornost. Mohli bychom se stát svědky něčeho předzvěstného. Mohlo by to přerůst do něčeho vážnějšího nebo souvisejícího s hydrotermální aktivitou? Nevíme. Od toho tady jsme, abychom prováděli monitorování v zájmu veřejné bezpečnosti."

V roce 1985 trvala série tří tisíc otřesů od října do prosince (s maximálním magnitudem 4,9 při záchvěvu 9. listopadu). Statistikám vévodí datum 17. srpna 1959, kdy v Yellowstonu zabíjelo zemětřesení o intenzitě 7,1 až 7,5 stupně Richtera. Kvůli následným sesuvům půdy zemřelo 28 lidí. Také 30. června 1975 se země třásla velmi silně, seizmografy naměřily 6,4 stupně.

V roce 2004 vědci oznámili, že se úroveň terénu v Yellowstonu na některých místech zvedá o 7 centimetrů za rok. Bylo to pozoruhodné zjištění, protože ve 20. století nebyl tento pohyb zdaleka tak rychlý, v průměru jen o 2 centimetry ročně. To podnítilo spekulace o tom, že se blíží obrovská erupce srovnatelná s tou, která před 630 tisíci lety zasypala velkou část Severní Ameriky popelem. Nicméně v současnosti se terén nezvedá tak rychle - "jen" o 4 centimetry za rok. Deformace je podle počítačových modelů způsobena zvětšováním mohutné magmatické komory situované asi deset kilometrů pod kalderou. Právě fakt, že rychlejší zdvih nedoprovázely v minulých letech žádné otřesy, přesvědčil odborníky o tom, že katastrofální erupce v nejbližší době nehrozí. Navíc dosud nic nenasvědčovalo tomu, že by magma pronikalo blíže k povrchu.


Zdroje:
- University of Utah (Yellowstone Recent Status Report, Updates, and Information Releases)
- University of Utah (UUSS Webicorder Seismogram Displays, Yellowstone Region)
- INTLVRC (Restless Volcano Status Reports)
- Denver Post (03.01.2009, 'Earthquake swarm' continues to rock Yellowstone)
- DailyTech (06.01.2009, Yellowstone Quakes Heat Up Fears of Supervolcano)
- Yahoo! News (29.12.2008, Scientists eye unusual swarm of Yellowstone quakes)
- USGS (22.06.2004, Tracking Changes in Yellowstone's Restless Volcanic System)
- Novinky (05.01.2009, Yellowstonský park zasáhly stovky půdních otřesů)