Za posledních pět let roztály na pevninách více než dva bilióny tun ledu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 17.12.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008120004

Za posledních pět let roztály v Grónsku, na Aljašce a v Antarktidě více než dva bilióny tun ledu. Mořská hladina v důsledku toho stoupla o půl centimetru. Polovina celkových ztrát připadá na Grónsko. Oznámili to vědci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Podle nich je tání ledu jasným signálem o postupu globálního oteplování.

Letošní rok byl trochu atypický a vymyká se dlouhodobějšímu trendu. I když aktuální údaje ještě nebyly zpracovány, geofyzik Scott Luthcke předpokládá, že úbytek nebude tak velký jako minulý rok. Na Aljašce se dokonce po prudkém propadu v roce 2005 v tomto roce vrstva ledu díky vydatným sněhovým srážkám mírně zvětšila. I přesto ale Aljaška od roku 2004, kdy se začalo s přesným satelitním měřením, ztratila zhruba 400 miliard tun ledu.

Rozpouštění ledu na souši přispívá ke zvyšování mořské hladiny. Ještě v 90. letech minulého století Grónsko úroveň oceánu prakticky neovlivňovalo. Nyní je odpovědné za růst hladiny o půl milimetru ročně. Grónsko, Aljaška a Antarktida zvedly společně za posledních pět let mořskou hladinu o půl centimetru.

Některé vědecké studie předpovídají, že koncem tohoto století bude hladina moře sahat až o 150 centimetrů vyše než dnes. Oficiální kalkulace Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) za tímto odhadem značně zaostávají (udávaný rozsah je 28 až 58 cm). Mnoho expertů vyjádřilo přesvědčení, že v budoucnu dojde ke korekcím a nová čísla budou horší. Je pravděpodobné, že překonají i současné nejpesimističtější projekce. Dosud uvažované scénáře upozorňují, že stoupající oceány vyženou z domovů stovky milionů lidí.


Zdroje:
- Guardian (16.12.2008, Sea level could rise by 150cm, US scientists warn)
- LiveScience (16.12.2008, Since 2003, More Than 2 Trillion Tons of Arctic Ice Melted)
- České noviny (17.12.2008, Od roku 2003 roztály v Arktidě dva biliony tun ledu)