Ve Wilkinsově šelfovém ledovci se objevily nové trhliny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 01.12.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008120001

Ve Wilkinsově šelfovém ledovci na západě Antarktického poloostrova se objevily nové trhliny. Zdá se, že to v brzké době povede k zániku úzkého pásu ledu, který ledovec spojuje se sousedními ostrovy. Celá oblast by se pak s největší pravděpodobností rozpadla. V průběhu letošního roku se ledovec zmenšil o bezmála 2 tisíce kilometrů čtverečních. Satelitní fotografie dokazují, že zatím poslední pukliny v ledu vznikly koncem listopadu u Latadyova ostrova. Zprávu vydala Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA).

"Tyto nové trhliny, které se spojily s už existujícími puklinami v šelfovém ledovci, hrozí rozlámáním velkého bloku ledu. Tím by most ztratil stabilitu a zhroutil se. Tyto nové změny probíhají pomaleji a souvisleji než události, jichž jsme byli svědky na začátku roku," popsala situaci Dr. Angelika Humbertová z univerzity v německém Münsteru.

V únoru se od šelfového ledovce oddělily ledové kry o rozloze kolem 400 km², což mělo za následek zúžení spojení s Charcotovým ostrovem na pás široký pouhých 6 kilometrů. Koncem května se odpoutalo dalších 160 km² a ledový most měl na šířku už jen 2,7 kilometrů. Tím to ale neskončilo. Také mezi 30. květnem a 9. červencem dezintegrace pokračovala a ledovec ztratil celkem 1350 km² ledu.

O tom, jak se klimatické změny v posledních letech projevují na Antarktickém poloostrově, si můžete přečíst v článcích uvedených níže.
Fotografie pořízená 26. listopadu 2008 z družice Envisat pomocí radarového senzoru ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar). Na snímku jsou jasně viditelné pukliny ve Wilkinsově šelfovém ledovci, které vznikaly postupně mezi 10. srpnem a 26. listopadem 2008 (světle modrá - 10. srpna, oranžová - 21. října, červená - 23. listopadu a 24.-26. listopadu). Tyto praskliny se spojily s už existujícími trhlinami vyznačenými modrou tečkovanou čárou (k 21. červenci). Je reálné, že další rozšiřování puklin bude mít za následek zborcení ledového mostu, který spojuje ledovec se sousedními ostrovy a brání jeho rozpadu.


Zdroj: ESA (28.11.2008, Wilkins Ice Shelf under threat)