Dance Meridian 2008 - Festival perské mystiky, tance a hudby

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Zdroje informací, Vydáno dne: 21.11.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008110009

Po loňském úspěšném festivalu Rumi Alive, který se orientoval specificky na dílo J. Rúmího, pořádá letos občanské sdružení Open Field ve dnech 26.11. - 6.12.2008 další ročník Festivalu Perského tance a mystiky DANCE MERIDIAN 2008.

Festival Dance Meridian ("Taneční poledník") 2008 se nese v duchu propojování. Tak jako poledník propojuje místa na zemi, stejně tak tanec, jako univerzální komunikační prostředek, propojí současné umění s dávnými tradicemi, poezii s hudbou, každodennost a mystiku, skryté a zjevné, Evropu s Asií, příběhy každého z nás... Chceme, aby tato propojování inspirovala každého hledače vlastní cesty k otevřenosti, toleranci a tvořivosti, k odvaze hledat v životě to, co je podstatné...

Letošní ročník přináší pohled na súfismus v jeho mnoha podobách, čerpá z děl dalších perských mystiků a odhaluje jeho inspirativní sílu nejen pro uměleckou tvorbu, ale i vlastní životní realizaci.

Dance Meridian 2008 - Festival perské mystiky, tance a hudby Festival přináší 3 taneční představení a 4 taneční workshopy s rituálně filosofickou tématikou.

Zahájením festivalu budou Perské miniatury (La Fabrika, 26.11.2008), taneční zpracování súfijských příběhů inspirovaných knihou Idriese Shaha a perskou poezií, doprovázené originální živou hudbou na různé perkuse, tradiční bubny a nástroje.

Sashar Zarif Dance Theatre (Iran/Kan/Jap) představí své neobvyklé taneční projekty Meykhane (České muzeum hudby, 5.12.2008) a Sáqí (Na Prádle, 6.12.2008), Obě evokativní tapiserie poodhalují metaforické vyjádření pozemské i nadpozemské krásy a moudrosti. SZDT je také hrdý na dodatečnou prezentaci k představení Sáqí. Bude to světová premiéra dvou solových choreografií.

První z nich, ANAR (Granátové jablko), založenou na středoasijské mystické šamansko - súfijské rituální tradici a GRIEF (Zármutek), inspirované východními lamentačními rituály.

Součástí festivalu budou také 4 taneční dílny zaměřené na klasické tance Střední Asie (Írán, Afganistán, Uzbekistán, Tádžikistán, Ázerbajdžán), víkendová dílna tvořivé kaligrafie, ve které se propojí pohyb, tah, slovo, báseň a 2 otevřené diskuse na téma Súfismus a mystika s pírem Karimem Zayyani (Irán/Kan), které přiblíží nejen vnitřní smysl súfijských básní, ale i súfismus jako nástroj pro výuku tance a zajímavou perličkou budou jistě zkušenosti charismatického choreografa, tanečníka a etnomuzikologa S. Zarifa s posvátnými rituály střední Asie.


Pro více informací:
Open Field o. s., www.openfield.cz
Rena Milgrom, 608 435 999, renadance@gmail.com
Zdeňka Lammelová, 603 296 598, llammelova@hotmail.com


Program

26.11.2008 20 h
Zahájení festivalu: "Perské miniatury"
Taneční zpracování súfijských příběhů inspirovaných knihou Idriese Shaha a perskou poezií.
Hledání nejhlubší pravdy s sebou nese značná dobrodružství. Všichni hledají učitele a cestu, o které si pak myslí, že ta jediná je správná....
Představení reflektuje touhu hledat a žít to, co má podstatu, propojuje sílu a moudrost tradic s krásou tanečních kultur. Choreografie je tvořena současně s originální hudbou nejrůznějších perkusí a tradičních nástrojů.
Koncept a choreografie: Rena Milgrom
Hudba: Hearn Gadbois (USA/ČR)
Tančí: Rena Milgrom a skupina Erfané (ČR)
Hraje: Hearn Gadbois (USA/ČR), Petr Mastroyiani, Martin Alacam(Tur/CR), Michael Delia (USA)
Místo konání: La Fabrika, Komunardů 30, Praha 7

29. - 30.11.2008
víkendové dílny
1. Tvořivá kaligrafie
Dílna tvořivé kaligrafie seznámí se základními principy kaligrafie a pohybem tahů písma, účastníci se naučí psát slova, či jména dle výběru. A k tomu všemu bude i ochutnávka poezie!
Max. 15 účastníků vytvoří autorské dílo pod vedením vynikajícího a trpělivého pedagoga Thomase Steinbacha (Ge). Ze zdařilých obrázků se následně vytvoří výstava a vytisknou pohlednice. Dílna je určena všem, předchozí znalosti nejsou třeba. Materiály budou k dispozici (papíry, barvy, štětce), ale pokud si přinesete nějaké vlastní, budeme rádi. 10-14 h (So a Ne)
Místo konání: Dům osobního rozvoje Maitrea, Týnská ulička 6, Praha 1
2. Tance střední Asie - Irán, Uzbekistán, Tadžikistán, Afghanistán
So a Ne 17-21 h (2x2 bloky)
vede Sashar Zarif
Místo konání: taneční studio Zambra, U Zvonařky 9, Praha 2

1.12.2008 (Po)
Perský tanec - dílna
vede Sashar Zarif (Azer/Kan)
17-20 h
Místo konání: taneční studio Zambra, U Zvonařky 9, Praha 2

2.12.2008 (Ut)
Perský tanec - dílna
vede Sashar Zarif (Azer/Kan)
13-15 h
Místo konání: taneční studio Zambra

2.12.2008 (Út) 18-21 h
Súfí forum I - otevřená diskuse
Transcendentální evoluce: Karim Zayyani (Irán/Kan) a Lili Nabavi (Irán/Kan)
Súfismus jako prostředek k výuce tance /Výzkum súfijských rituálů střední Asie: Sashar Zarif (Azer/Kan)
Místo konání: Dům osobního rozvoje Maitrea, Týnská ulička 6, Praha 1

3.12.2008 (St) 18-21 h
Súfí forum II - otevřená diskuse
Vnitřní smysl súfijských básní - čtení a analýza: Karim Zayani
Rúmí a Shams z Tabrízu - vzrušující příběh učitele a žáka: Lili Nabav
i Místo konání: Dům osobního rozvoje Maitrea, Týnská ulička 6, Praha 1

4.12.2008 (Čt) 19-22 h
Taneční dílna "Dancing santoor": klasický tanec střední Asie (Irán, Azerbajdžán, Afghánistán)
Vede: Sashar Zarif , doprovod na santúr: Pirouz Yousefian (Ir/Kan)
Místo konání: Taneční studio Zambra, U Zvonařky 9, Praha 2

5.12.2008 (Pá) 20 - 21.30 h
Tanečně-hudební interaktivní představení "Meykhane" (Taverna)
Každý je zván do této taverny! Vy, kdo hledáte sami sebe nebo ty druhé, dostanete napít vína pravdy...... Můžete se opít láskou, krásou, či zpěvem tanečnic!
Představení je mozaikou perských tanců s doprovodem živé hudby na íránský santúr, zobrazující atmosféru mystické perské krčmy.
Tančí: Sashar Zarif Dance Theater (Azer/Kan), Rena Milgrom a Erfané (ČR)
Hudba: Pirouz Yousefian (Iran/Kan)
Místo konání: České muzeum hudby - NM, Karmelitská 2/4, Praha 1

6. 12. 2008 (So) 20 h
Festival zakončí taneční představení "Saqi" (Setkání se Sáqí)
Hypnotizující choreografie propojuje současnou perskou súfijskou hudbu, poezii Rúmího, Haféze a Omara Chajjáma spolu s kaligrafií, která je podnětnou inspirací pro pohybové tahy v tomto intuitivním objevení zapomenutého mystického tance Sáqí.
Sáqí, obdivovaná postava šenkýřky, objevující se v tisících perských básních, je především zdrojem inspirace, ztělesňující lehkost bytí a osvícení. Víno, které nalévá, je elixírem přinášejícím mystickou lásku a božské opojení. Evokativní tapiserie poodhaluje vyjádření pozemské i nadpozemské lásky, krásy a vznešenosti. Zkušenost dávné minulosti může být lékem pro naši současnou problematickou dobu. Když se neobvyklé stává povědomým, shledáme, že jsme všichni propojeni srdcem.
SZDT je také hrdý na dodatečnou prezentaci dvou nových choreografií, které se stanou pražskou světovou premiérou.
První z nich, ANAR (Granátové jablko), založenou na středoasijské mystické šamansko-súfijské rituální tradici zatančí kanadská taneční ikona - profesorka Susah Cash z York University v Torontu.
Druhé solo - GRIEF (Zármutek), inspirované východními lamentačními rituály předvede sám Sashar Zarif.

Představení získalo ocenění v Torontu a v Tanz-hause Dusseldorf
Choreografie, tanec: Sashar Zarif Dance Theatre
Místo konání: Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1


Tisková zpráva Občanského sdružení Open field.