Japonsko i přes odpor veřejnosti vyslalo flotilu na lov velryb

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 18.11.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008110008

Japonští rybáři zahájili 17. listopadu novou loveckou sezónu. Ke břehům Antarktidy vyplula z přístavu Innošima loď na zpracování velrybího masa Nishin Maru a flotila harpunářských lodí. Úřady povolily i přes klesající poptávku po velrybím mase ulovit stejně jako v minulé sezóně 935 plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata) a 50 pletváků myšoků (Balaenoptera physalus). Japoncům se podařilo do letošního dubna ulovit zhruba polovinu tohoto množství (551 velryb). Více se jim kvůli protestním akcím ekologických aktivistů získat nepodařilo. Radikální mezinárodní organizace Sea Shepherd (Mořský pastýř) už oznámila, že je opět připravena velryby bránit. Po fyzických střetech ochránců zvířat s velrybáři byli tři členové Sea Shepherd v Japonsku prohlášeni za teroristy a v srpnu byl na ně vydán zatykač. Už v červnu japonská policie zadržela dva místní aktivisty Greenpeace za to, že ukradli krabici s velrybím masem.

Japonská velrybářská loď Nisshin Maru. Japonsko svůj záměr lovit velryby pro takzvané vědecké účely nepřehodnotilo ani po té, co na velrybářský průmysl dolehly vážné finanční problémy. Většina veřejnosti v Japonsku lov kytovců nepodporuje a poptávka po velrybím mase je nízká. Včerejšímu vyplutí flotily nepředcházely ani tradiční obřady.

"Rozhodli jsme se neoznamovat z bezpečnostních důvodů vyplutí lodí a nedělat žádný úvodní ceremoniál," řekl zástupce japonské rybolovné agentury Tošinori Uoja. Loni se prý totiž skupina aktivistů pokusila přepadnout loď hned u pobřeží a málem byla úspěšná.

Členové Greenpeace neplánují vyslání svého plavidla do Jižního oceánu, aby přímo na místě protestovali proti činnosti rybářů. Místo toho se soustřeďují na práci v samotném Japonsku. Místní úřady totiž od června drží ve vazbě dva příznivce Greenpeace za údajnou krádež. Junichi Sato a Toru Suzuki se zmocnili krabice s velrybím masem a předložili ji jako důkaz o pašování. Greenpeace tvrdí, že japonská administrativa včetně vlády je prolezlá korupcí a snaží se aktivisty zastrašit.

"Očividný zmatek ve velrybářském průmyslu a extrémní přehnaná reakce úřadů vůči Junichi a Toru ukazuje, že práce Greenpeace v Japonsku přináší své plody a odhaluje velrybářský program jako drahý a trapný podvod," řekl výkonný ředitel japonské pobočky Greenpeace Jun Hoshikawa. "Je to začátek konce japonského velrybářského programu. Trh s velrybím masem se v Japonsku zhroutil, přišel čas, aby daňoví poplatníci požadovali po vládě zastavení podpory pro tento krachující program a odvolání flotily."

Podle výzkumů veřejného mínění zabíjení velryb podporuje 31 procent japonců, 25 procent je proti. Většina států japonské obcházení moratoria na lov velryb odsuzuje.


Zdroje:
- Greenpeace (17.11.2008, Whaling fleet attempts to sneak out of port under cloud of crisis)
- Reuters (17.11.2008, Japan's whaling fleet sets out for Antarctic)
- České noviny (17.11.2008, Japonští velrybáři zahájili loveckou sezonu)
- Greenpeace (20.06.2008, Aktivisté Greenpeace zatčeni v Japonsku za odhalení skandálu)
- Aktuálně.cz (19.08.2008, Japonsko vydalo zatykač na odpůrce lovu velryb)