Houba produkující mykonaftu by mohla zjednodušit výrobu biopaliv

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy, Vydáno dne: 12.11.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008110006

Američtí vědci ohlásili převratný objev, který by mohl změnit a zjednodušit výrobu biopaliv. Gary Strobel, sedmdesátiletý profesor botaniky a fytopatologie na Státní univerzitě v Montaně, nalezl v pralesích na jihu Jižní Ameriky endofytickou houbu Gliocladium roseum. Tato mikroskopická houba rostoucí na stromech ulmo (Eucryphia cordifolia) produkuje v ohromném množství těkavé uhlovodíky a jejich deriváty. Vzniklá směs, kterou objevitelé nazvali mykonafta, by se mohla stát levnou a ekologickou alternativou k fosilním palivům. Studii zveřejnil 5. listopadu 2008 časopis Microbiology.

Gliocladium roseum Houbu nalezla skupinka vědců pod vedením Garyho Strobela ve starých stromech ulmo v pralese na jihu Chile. Strobel cestuje po světě a v exotických rostlinách pátra po mikroorganismech, které by mohly být přinosem pro lidskou společnost. V roce 1993 narazil na houbu obsahující toxol, což je látka se silnými protirakovinnými účinky. Význam nejnovějšího objevu však bude nejspíše mnohonásobně větší.

"Vyhledávám nejenom organismy, jako je Gliocladium, ale i mnoho dalších endofytů (organismů žijících v pletivech rostlin). Byl jsem skoro ve všech deštných pralesích na planetě," řekl profesor Strobel. "Ale za celých 50 let jsem nikdy na nic takového nenarazil. Tohle je první organismus, jenž je schopný produkovat přísady běžně obsažené v naftě. Hádal bych, že plynná směs by sama o sobě stačila na pohon motoru. Je to velký objev."

Uhlovodíkové výpary jsou pro ostatní mikroskopické houby smrtící, takže Gliocladium roseum svůj hostitelský strom de facto chrání a žije s ním v symbióze.

"Když jsme analyzovali složení výparů Gliocladia rosea, byli jsme naprosto šokováni tím, že vytváří obrovské množství uhlovodíků a jejich derivátů," řekl Gary Strobel. "Výsledky byly zcela nečekané a velice vzrušující, skoro všechny vlasy na hlavě se mi zježily."

Houba produkuje 55 uhlovodíků běžně obsažených v motorové naftě. "Dokáže dokonce tyto naftové sloučeniny vyrábět z celulózy, což by z ní dělalo lepší zdroj biopaliv než cokoliv, což dnes používáme," poznamenal profesor.

Strobel si netroufá odhadnout, kdy a jestli vůbec budou mít řidiči možnost plnit nádrže svých automobilů mykonaftou. Cesta ke komerčnímu využití bude asi ještě dlouhá. Nicméně vládní agentury i privátní sektor už projevily o houbu zájem. Pozornost odborníků se nyní mimo jiné zaměřuje na genetický výzkum.

"Hlavním přínosem objevu nemusí být organismum samotný, ale mohou to být geny zodpovědné za produkci těchto plynů," vysvětlil Strober. "Jsou tam určité enzymy, které způsobují přeměnu substrátů, jako je celulóza, na mykonaftu."

Už se pracuje na analýze genomu houby a připravují se série genetických a biochemických testů s cílem identifikovat geny, které mají s procesem vzniku mykonafty co do činění.

"Celulóza je nejrozšířenější organickou molekulou na Zemi. Je všude kolem nás," konstatoval Scott Strobel, syn profesora Garyho Strobela a přední molekulární biofyzik a biochemik z Yale University.

Gary Stroebel "I když houba dělá méně mykonafty, když se živí celulózou ve srovnání se sacharidy, rozvoj fermentační technologie a genetická manipulace by mohly její výkon zlepšit," dodal Gary Strobel.

V této fázi můžeme říci, že jsou laboratorní pokusy úspěšné. Už se podařilo vyrobit látku podobající se naftě ještě více než sloučeniny vytvářené za přirozených podmínek.

"Budeme provádět nějaké pokusy a fermentace, dokud nezískáme dost suroviny na to, abychom rozběhli malý motor. Pokud se nám to podaří, můžeme začít s byznysem," usmál se Strobel. Univerzita v Montaně, která si zajistila práva na využití houby, chce, aby zisk z nového objevu měli i místní lidé.

Znovu se začalo uvažovat o tom, jak je to se vznikem fosilních paliv. "Vždycky se předpokládalo, že veškerá ropa vzniká působením geofyzikálních procesů," uvedl Strobel. "Ale zřejmě i některé mikrobiální procesy dokážou vytvářet ropu, takže bychom mohli vyrábět svou vlastní ropu způsobem, jenž by byl zcela 'zelený'..."

"Otázkou je," pokračoval Strobel, "zda existují ještě jiné mikroorganismy, které by pro nás mohly pracovat... Tohle v biologii není ničím neobvyklým, když jeden mikroorganismus dokáže dělat šikovné biochemické triky, tak to svedou i další."


Zdroje:
- Microbiology (11/2008, The production of myco-diesel hydrocarbons and their derivatives by the endophytic fungus Gliocladium roseum)
- Montana State University (03.11.2008, MSU-led team finds new type of fuel in Patagonia fungus)
- NPR.org (04.11.2008, Scientist Discovers Fungus That Could Fuel A Car)
- New Scientist (04.11.2008, Fungal diesel could revolutionise fuel production)
- Discovery Channel (04.11.2008, Microbes: Fuel of the Future?)
- Science (03.11.2008, Diesel Fuel From a Tree Fungus?)
- National Science Foundation (06.11.2008, Obscure Fungus Produces Diesel Fuel Components)
- Telegraph (10.11.2008, Rainforest fungus could be new source of biofuel)
- Montana State University (Dr. Gary A. Strobel)
- Aktuálně.cz (10.11.2008, Plíseň z Patagonie vyrábí naftu. Nahradí těžbu ropy?)
- Novinky (10.11.2008, Vědci objevili houbu, která dokáže vyrobit naftu)