USA mají nového prezidenta, je to dobrá zpráva pro životní prostředí?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ochrana přírody, Vydáno dne: 05.11.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008110004

Barack Obama uspěl v úterních prezidentských volbách a stal se novým prezidentem Spojených států. Demokratická strana navíc posílila v obou komorách Kongresu, kde si pojistila svou většinu. Co to znamená? Co lze od nové americké vlády čekat? Jak se postaví k problému klimatických změn? A co radar? Neustoupí Američané od plánu na jeho výstavbu v ČR?

Barack Obama Obama sice v předvolební kampani vyslovil souhlas s vojenskou základnou v Polsku a ČR, na druhé straně ale netajil své pochybnosti o účinnosti systému protiraketové obrany: "Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se ale ujistit o tom, že funguje," řekl v září Obama.

Navíc je kvůli finanční krizi pravděpodobné, že dojde k seškrtání výdajů na bezpečnostní politiku. Nebylo by žádným překvapením, kdyby na radarovou základnu v Česku prostě nezbyly peníze. To, že by stavba mohla být odložena až o dva roky, připustil koncem září i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Smlouvu zatím neratifikoval ani český parlament.

Postoj americké administrativy k ekologii se s příchodem Obamy do Bíleho domu nepochybně změní. Nový prezident přislíbil začít se snižováním emisí skleníkových plynů, hodlá zavést obchodování s emisními povolenkami a ze získaných finančních prostředků chce v příštích deseti letech investovat 150 miliard dolarů do rozvoje technologií šetrných k životnímu prostředí. Díky tomu by prý mělo vzniknout 5 milionů nových pracovních míst.

Ekologické projekty budou daňově zvýhodňovány. Už v roce 2012 by mělo 10 procent elektrické energie pocházet z obnovitelných zdrojů. V roce 2025 by to mělo být 25 procent. Rozvíjena bude i jaderná energetika. Podle plánu by se měly emise oxidu uhličitého v USA do roku 2050 snížit o 80 procent.

Obama se bude snažit omezit závislost Američanů na dovozu ropy. Udělá vše pro to, aby nahradil stávající automobily vozidly nové generace s hybridními motory. V roce 2015 by už mělo být údajně v provozu přes milión takových dopravních prostředků. Do roku 2030 se prý spotřeba ropy v USA sníží o 30 procent.

Dopady očekávaného zdražování energií by měly zmírnit slevy na dani pro rodiny s nízkými a středními příjmy. Velké ropné firmy budou naopak na daních odvádět více.

Je ovšem otázka, jak to bude s realizací odvážných záměrů za stávající ekonomické situace. Českého ministra životního protředí Martina Bursíka rozhodnutí amerických voličů potěšilo: "Zprávu o Obamově vítězství jsem přijal s velkou radostí. Je nepochybné, že americký prezident je jedním z nejvýznamnějších světových státníků. Program Baracka Obamy dává velkou naději nejen americkým občanům, ale celému světu. Vítám USA na palubě mezi země, které spolu S Evropskou unií usilují o zásadní opatření na ochranu klimatu na Zemi. Pro Evropu je to dobrá zpráva, protože v Baracku Obamovi získává silného partnera v mezinárodních klimatických jednáních. Na druhou stranu je to pro EU i evropský byznys velká výzva, protože USA dnes daly jasně najevo, že se chtějí stát lídrem v nových technologiích a nízkouhlíkové ekonomice," prohlásil Bursík.


Zdroje:
- BarackObama.com (New Energy for America)
- Mzp.cz (05.11.2008, Bursík: Vítězství Baracka Obamy je velkou nadějí pro světové životní prostředí)
- Aktuálně.cz (05.11.2008, Zelený Obama? Nikoliv, jen zelenější než McCain)