Sluneční aktivita je extrémně nízká, padají rekordy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sluneční aktivita, Vydáno dne: 27.10.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008100010

Sluneční aktivita je už řadu měsíců velmi nízká, což dokládá malé množství slunečních skvrn. Od začátku roku uplynulo 300 dnů, z toho 219 dnů nebyla na povrchu naší nejbližší hvězdy pozorována žádná skvrna. Počet dnů bez skvrn je nejvyšší od roku 1954, kdy byl sluneční kotouč prázdný 241 dnů. Je možné, že v následujících týdnech bude toto číslo překonáno. V takovém případě by byl dosažen nový (téměř) stoletý rekord.

Slunce bez skvrn... "Počty slunečních skvrn jsou nejnižší za padesát let. Zažíváme hluboké minimum slunečního cyklu," prohlásil koncem září David Hathaway, solární fyzik z amerického Marshallova střediska kosmických letů (Marshall Space Flight Center, MSFC). Na druhou stranu musíme připomenout, že "ačkoli se sluneční minimum v roce 2008 ukazuje být tím nejhlubším v kosmickém věku, ve srovnání s dlouhými a hlubokými slunečními minimy na konci 19. a počátkem 20. století nijak nevyniká." Tehdy se na Slunci během minima neobjevovaly skvrny 200 až 300 dnů v roce.

Slabší tok záření přicházající ze Slunce mění počasí na naší planetě. "Kolísání během slunečního cyklu ovlivňuje globální teplotu na Zemi asi o 0,1°C," řekl Thomas Woods, solární fyzik z univerzity v Coloradu.

Neobvykle nízkou solární aktivitu komentoval Dean Pesnell z Goddardova střediska kosmických letů (Goddard Space Flight Center, GSFC): "Výzkumníci nyní vidí nejslabší Slunce ve svých záznamech. Změna je to malá, jen zlomek procenta, ale je významná. Otázky jejího dopadu na klima jsou přirozené, pokud bude útlum slunečního záření pokračovat."

Pesnell, který je členem týmu pracujícím na dokončení družice Solar Dynamics Observatory (SDO), období klidu vítá: "Dává nám to šanci studovat Slunce bez komplikujících slunečních skvrn. Právě teď máme nejlepší přístrojovou techniku v historii pozorování Slunce. Máme celou flotilu kosmických plavidel zaměřených na fyziku Slunce - SOHO, Hinode, ACE, STEREO a jiné. Je naší povinností učit se o Slunci nové věci během tohoto dlouhého slunečního minima."

Druhá polovina 17. století, kdy se na Slunci přes padesát let netvořily prakticky žádné skvrny (Maunderovo minimum), se kryje s obdobím tzv. malé doby ledové. Před prudkým ochlazením z důvodu cyklického poklesu sluneční aktivity varovali před časem někteří ruští vědci. Jejich názory však většina expertů odmítá.

I když se v říjnu oproti předcházejícím měsícům sluneční aktivita nepatrně zvýšila, faktem zůstává, že se nový sluneční cyklus rozjíždí překvapivě pomalu. Svého vrcholu by měl dosáhnout v roce 2011 nebo 2012.


Průběh solárního cyklu a prognóza dalšího vývoje - počet slunečních skvrn, stav k 30. září 2008.


Roky s nejvyšším počtem dnů bez slunečních skvrn v posledním století, stav k 26. říjnu 2008.


Zdroje:
- NASA (30.09.2008, Spotless Sun: Blankest Year of the Space Age)
- NASA (06.10.2008, Spotless Sun: Blankest Year of the Space Age)
- NOAA/NGDC (Daily Sunspot Numbers 2008)
- SIDC (Daily Sunspot Numbers)
- NOAA/SWPC (Solar Cycle Progression)
- NASA/MSFC (Solar Physics)
- Wikipedia (Solar Dynamics Observatory)
- Český rozhlas Leonardo (12.06.2008, Sluníčko projevuje malou aktivitu)
- Space Weather