Populaci tresek v Beringově moři hrozí kolaps

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 13.10.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008100004

Populace tresky pestré (Theragra chalcogramma), která je základní surovinou pro americké restaurace rychlého občerstvení, je těsně před kolapsem. Kvůli nadměrnému rybolovu v Beringově moři poklesl od minulého roku početní stav tohoto druhu o 50 procent. "Jsme na pokraji jednoho z největších kolapsů rybolovu v historii," varovali ekologové z Greenpeace. "Ekonomické tlaky na stále intenzivnější lov ryb přesáhly rozumnou hranici," přitakal Jeremy Jackson ze Scrippsova oceánografického institutu (Scripps Institution of Oceanography, SIO) v San Diegu.

Treska pestrá (Theragra chalcogramma) Podle amerického Národního úřadu pro mořský rybolov (National Marine Fisheries Service, NMFS) se biomasa tresek v amerických vodách propadla z loňských 1,8 milionu tun na současných 940 tisíc tun. Z tak prudkého úbytku (o 1 milion tun ročně) se tresky jen tak nevzpamatují, přesahuje to jejich schopnost reprodukce.

"Stejně jako se finanční instituce na Wall Streetu zhroutily kvůli nedostatečné kontrole a špatnému hospodaření, tak i rybolov tresek se rychle blíží ke svému kolapsu," uvedli představitelé Greenpeace. Na rozdíl od bankovního sektoru však tresky na vstřícnou pomoc zatím čekají. "Abychom se vyhnuli kolapsu, musí Rada pro rybářské hospodářství v Severním Pacifiku (North Pacific Fishery Management Council, NPFMC) na své prosincové schůzi odsouhlasit rychlou a rozhodnou akci," konstatovali členové Greenpeace. A připomněli, že NPFMC je ovládána zástupci rybářského průmyslu.

NPFMC by měla omezit kvóty pro lov aljašských tresek v příštím roce na polovinu. Měla by rovněž na několik let vymezit chráněné zóny a úplně zakázat lov tresek v době tření. Bez mnohem obezřetnějšího a šetrnějšího chování to dál nepůjde, shodují se ekologičtí aktivisté i vědci. "Ještě můžeme předejít katastrofě," uvedl Hocevar. Avšak nebudou-li přijata dostatečně účinná opatření, celý ekosystém v Beringově moři se zhroutí, protože treska je životně důležitým zdrojem potravy pro tuleně, velryby i ohroženého lachtana ušatého. To by mělo dalekosáhlé zničující důsledky, mezi prvními by je pocítili i komerční rybáři a tradiční rybářské komunity v regionu.

Z tresek se připravují například rybí sendviče nabízené v restauracích McDonald's, zmrazené rybí prsty, náhražky krabího masa a mnoho dalších potravinových produktů. Je to velký byznys, ve kterém se točí miliardy dolarů. Opojení penězi a touha po dalším zvyšování zisků rybářský průmysl zaslepila natolik, že se chová sebedestruktivně. Podle dostupných údajů bylo do roku 2004 uloveno tolik tresek, že kdyby byly položeny v řadě za sebou, obkroužily by celou zeměkouli více než osmatřicetkrát.


Zdroje:
- Reuters (10.10.2008, Alaska pollock fishery near collapse: Greenpeace)
- Greenpeace (10.10.2008, Billion dollar fishing industry on the verge of collapse)
- Ekolist.cz (13.10.2008, Reuters: Lov tresek na Aljašce je před kolapsem)
- Scripps Institution of Oceanography (Jeremy Jackson)
- Wikipedia (Alaska pollock)
- National Marine Fisheries Service
- North Pacific Fishery Management Council