Vědci předpovídaji vpád tichomořských druhů do Arktidy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 21.08.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008080011

Za několik desetiletí už Arktida, jak ji známe dnes, nebude existovat. Mořský led v letních měsících roztaje a místní ekosystém dozná podstatných změn. Vyšší teploty nastolí za polárním kruhem podmínky, jaké tam naposledy panovaly v pliocénu před 3,5 miliony let. Fosilní nálezy dokazují, že se tehdy do Severního ledového oceánu a severního Atlantiku rozšířily desítky druhů měkkýšů z Tichomoří. Podobný scénář se naplní i v tomto století. "Skladba a dynamika severoatlantické populace se změní," řekl Peter Roopnarine ze zoologického ústavu Kalifornské akademie věd.

Beringův průliv Mořské druhy do Arktidy proniknou nejspíše přes devadesát kilometrů širokou Beringovu úžinu. Už v roce 1999 nalezl britský oceánograf Chris Reid mikroskopické rozsivky druhu Neodenticula seminae, které se před tím vyskytovaly pouze v severním Pacifiku, ve vodách na severozápadě Atlantského oceánu.

"Zdá se, že invaze už začala," poznamenal paleontolog Geerat Vermeij z Kalifornské univerzity v Davisu. Autoři studie věří, že existence původních druhů ohrožena není. V minulosti invazivní šíření mořských živočichů jen zřídkakdy vedlo k vymírání. Spíše můžeme předpokládat, že se zvýší počet druhů v regionu a tím i jejich vzájemná konkurence.

"Invaze, jako je i tato, může zvýšit genetickou rozmanitost u mnoha druhů," pokračoval Vermeij. "A nakonec budeme rovněž svědky velkého počtu nových hybridů."

"Je zde slušná možnost, že invaze vytvoří podmínky pro rozvoj rybářství," přitakal Roopnarine. "Vymírání nejsou pravděpodobná, možná se i zvýší populační stav - možná, protože tohle není snadné předpovědět... I lidé se budou muset přizpůsobit."

Před 3,5 miliony let se zástupci stovek mořských druhů přestěhovali z Tichého oceánu do relativně teplého severního Atlantiku. Moře začalo kypět životem. "Ale o milión roků později se na severní polokouli vrátila doba ledová a všechno to skončilo," vysvětlil Roopnarine. "Arktický oceán byl znovu pokrytý tlustým ledem a prakticky se z něj stala pustina."


Zdroje:
- Science Magazine (08.08.2008, The Coming Arctic Invasion)
- University of California at Davis (04.08.2008, Pacific Shellfish Ready to Invade Atlantic)
- SFGate (10.08.2008, Shellfish to invade Atlantic from Pacific)
- Inthenews.co.uk (08.08.2008, Pacific species set to invade Arctic)