Počasí v červenci 2008

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 17.08.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008080008

Červenec 2008 byl v globálním průměru pátým nejteplejším od počátku měření v roce 1880. Teplota přesáhla dlouhodobý normál (15,8°C) o 0,49 stupně Celsia. Nad pevninami byl letošní červenec pátý nejteplejší s ochylkou +0,68°C, nad oceány osmý nejteplejší s odchylkou +0,42°C. Na severní polokouli bylo tepleji o 0,55°C (sedmá nejvyšší hodnota), na jižní polokouli o 0,43°C (šestá nejvyšší hodnota). Souhrnnou zprávu vydalo americké Národní centrum pro klimatická data (National Climatic Data Center, NCDC).


Průměrné teploty, dešťové srážky

Nadprůměrně teplý byl červenec v Japonsku, ve Velké Británii, na severozápadě Afriky, na severozápadě a severovýchodě USA a na většině území Jižní Ameriky, Evropy, Austrálie a Asie. Chladněji než obvykle bylo na severozápadě Evropy, na jihu a západě Aljašky a v severní části středního Ruska.

Srážkově bohatý byl červenec ve Velké Británii, na severovýchodě Austrálie, ve středním Rusku, ve východní Asii a ve východní polovině USA. Spíše sucho převládalo v Norsku, na západě a v severní centrální oblasti USA, na jihu Austrálie a v některých partiích Jižní Ameriky a Asie.


Průměrné teploty v červenci 2008 - odchylky od průměru let 1961-1990.

Dešťové srážky v červenci 2008 - odchylky od průměru let 1961-1990.


Bouře, povodně, sucha

3. července se v Atlantiku zformoval první letošní hurikán Berta. 7. července dosahoval vítr v hurikánu rychlosti kolem 190 km/h, než však dorazil k Bermudským ostrovům, zeslábl na tropickou bouři. Berta byla zvláštní mimořádně dlouhou dobou trvání. Zanikla až 19. července a dostala se tak na první místo v seznamu dlouhotrvajících červencových bouří v Atlantském oceánu od počátku záznamů.

Záplavy v Jižní Africe si mezi 4. a 7. červencem vynutily evakuaci několika stovek lidí.

Norské hlavní město Oslo bylo 5. července poničeno bouří. Silný vítr lámal stromy a strhával elektrické vedení. Kvůli záplavám byla paralyzována doprava.

Z jihozápadní Číny přišly v prvním červencovém týdnu zprávy o prudkých deštích, záplavách a sesuvech půdy, jež způsobily smrt nejméně devíti osob. Při dalších ničivých povodních na jihu Čínu bylo od 11. do 13. července evakuováno přes 360 tisíc lidí.

Monzunové deště v Indii, Bangladéši a Nepálu zavinily v první polovině července smrt 45 lidí. Tisíce lidí utrpěly škody na majetku.

Tajfun Kalmaegi na satelitním záběru ze 17. července 2007. Tajfun Kalmaegi (13.-20.7.) se prohnal nad Filipínami, Tchaj-wanem a východem Číny, usmrtil nejméně 18 obyvatel a způsobil škody za zhruba 16 milionů dolarů. Na některých výše položených místech Tchaj-wanu napršelo až 1100 milimetrů vody na metr čtvereční.

O několik dnů později (23.-30.7.) se vydal podobnou trasou tajfun Fung-wong. Zasaženy byly opět Filipíny, Tchaj-wan a Čína. Na východním pobřeží Tchaj-wanu spadlo až 838 milimetrů srážek, zemřelo 6 lidí a škody přesáhly 6 milionů dolarů. V Číně bylo evakuováno 600 tisíc lidí.

Deště spojené s tropickou bouří Dolly zapříčinily 21. a 22. července sesuvy půdy v Guatemale a vyžádaly si 21 obětí na životech. Tropická bouře zesílila v Mexickém zálivu na hurikán (160 km/hod) a udeřila na pobřeží jižního Texasu. Nejhorší následky mělo řádění živlu v údolí řeky Rio Grande na hranicích USA a Mexika. Po průtrži mračen zůstalo na mexické straně bez pitné vody bezmála čtvrt miliónu lidí. Jeden člověk zemřel. Slábnoucí bouře skončila svou pouť nad Novým Mexikem, kde zabila jednu osobu, zaplavila 60 domů a zničila 12 mostů.

Prudké lijáky v Jižní Koreji ve dnech 23. až 26. července rozlily řeky z koryt. Utopilo se 7 lidí, 3 tisíce akrů zemědělské půdy bylo zaplaveno a poškozeno bylo přes 600 budov.

Jednoho člověka zabilo 24. července tornádo v New Hampshire. Přibližně sto budov bylo poškozeno, několik úplně zničeno. 6 tisíc domů zůstalo bez elektrické energie.

Silné bouřky na Ukrajině a v Rumunsku ve dnech 25. až 29. července rozvodnily vodní toky v povodí řek Dněstr a Prut. Zaplaveno bylo 50 tisíc domů, 34 obyvatel zahynulo.

Dvě silné bouře se mezi 26. a 30. červencem přehnaly přes Nový Zéland. Velké škody napáchal silný vítr a povodně.

Na západě Japonska napršelo 27. července za necelé dvě hodiny 102 milimetrů vody, voda zatopila stovky domů, 50 tisíc lidí bylo evakuováno, 4 lidé zahynuli.

Sucho panovalo v červenci na Havajských ostrovech, dále na západě, ve středu a na jihovýchodě USA. Dlouhodobé sucho v čínských provinciích Sin-ťiang a Kansu v červenci částečně polevilo. Lepšího počasí a zmírnění sucha se dočkali i obyvatelé žijící v autonomních oblastech Ningxia a Vnitřní Mongolsko. Suchým měsícem byl červenec na většině území Jižní Ameriky a Austrálie.


Zdroje:
- NCDC (15.08.2008, Climate of 2008 July in Historical Perspective)
- NOAA (15.08.2008, NOAA: Fifth Warmest July on Record for Globe )