Od Ward Huntova šelfového ledovce v Kanadě se oddělily dvě obří kry

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 31.07.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008070011

Dvě velké ledové kry se oddělily od severního pobřeží Kanady. 22. června se od Ward Huntova šelfového ledovce, jenž se nachází u Ellesmerova ostrova 800 kilometrů od severního pólu, odlomil kus ledu o rozloze 20 čtverečních kilometrů. Druhý kus o velikosti 14 čtverečních kilometrů se odtrhl v noci z 23. na 24. července. Od roku 2005, kdy u Ellesmerova ostrova zanikl Aylesův šelfový ledovec, jde v Arktidě o největší událost svého druhu.

Od Ward Huntova šelfového ledovce v Kanadě se oddělily dvě obří kry Ještě v 19. století byl Ellesmerův ostrov obklopen jediným souvislým šelfovým ledovcem velkým téměř 10 tisíc čtverečních kilometrů. Teď ostrov obklopuje skupina pěti menších šelfových ledovců, z nichž největší je Ward Huntův ledovec s rozlohou 443 km2.

Vědci v doprovodu kanadských vojáků nedávno navštívili Ellesmerův ostrov a objevili síť nových až 16 kilometrů dlouhých trhlin ve Ward Huntově ledovci. První taková trhlina vznikla v roce 2002.

"V roce 2008 tam v zimě došlo k rozpukání ledu. To narušilo rovnováhu šelfového ledovce a to, co teď vidíme, je část, která se nakonec oddělila. Cokoliv drželo tento šelfový ledovec po tři tisíce let v rovnováze, už tuto rovnováhu neudržuje," konstatoval Derek Mueller z univerzity v Ontariu.

"Jelikož k odtržení došlo mezi dvěma dlouhými souběžnými trhlinami, tak si myslíme, že by ještě toto léto mohlo dojít k oddělení dalších ker velkých jako Aylesův šelfový ledovec," řekla Trudy Wohllebenová z Canadian Ice Service. "Odtržení odpovídá změnám, které jsme v celé oblasti pozorovali, jako je zmenšování rozlohy mořského ledu, ústup ledovců a rozpad jiných šelfů."


Orientační mapa Kanady...


Zdroje:
- Reuters (29.07.2008, Giant chunks break off Canadian ice shelf)
- BBC News (30.07.2008, Canadian Arctic sheds ice chunk)
- ABC News (30.07.2008, 7-Square-Mile Ice Sheet Breaks Loose in Canada)
- České noviny (30.07.2008, Na severu Kanady se odlomily obří desky arktického ledu)
- Wikipedia (Ward Hunt Ice Shelf)
- Canadian Ice Service