Tempo tání mořského ledu zaostává za loňskem, rekord asi nepadne

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 16.07.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008070007

Podle vědců z německého Institutu pro polární a mořský výzkum Alfreda Wegenera (Alfred Wegener Institut für Polar- und Meeresforschung, AWI) bude letos rozloha mořského ledu na severní polokouli druhá nejmenší od počátku měření. Rekord z minulého roku, kdy Arktidu pokrývalo koncem září 4,13 milionů kilometrů čtverečních ledu, překonán nebude. Šanci, že v září za polárním kruhem uvidíme méně mořského ledu než před rokem, němečtí experti odhadli na osm procent. S téměř stoprocentní pravděpodobností však bude ledu méně než v roce 2005, kdy bylo minimum 5,32 milionů km2.

Tempo tání mořského ledu zaostává za loňskem, rekord asi nepadne. "Po prudkém úbytku arktického ledu létě 2007 se nás klimatologové z celého světa ptali: 'Jak to bude se zaledněním v příštích letech?' Nechtěli jsme jen tak hádat, abychom odpověděli na tuto otázku, a tak jsme se spolehli na serióznější kalkulace," řekl profesor Dr. Rüdiger Gerdes z AWI.

O tom, jak rychle se v tom kterém roce mořský led rozpouští, rozhodují hlavně atmosférické podmínky - vítr, oblačnost a teplota vzduchu. Jenomže počasí v Arktidě nelze předpovědět s dostatečným předstihem. Vědci si proto pomáhají jinak. Jejich současná prognóza se opírá o údaje o tloušťce ledu na začátku letní sezóny.

Červen byl srovnatelný s loňskem

Jak je vidět z níže uvedeného grafu, až do konce června byla plocha mořského ledu na víceméně stejné úrovni jako minulý rok. V červnu bylo zaledněno v průměru 11,44 milionů kilometrů čtverečních, což je o 0,72 milionů km2 méně, než jaký je dlouhodobý normál (1979-2000) a o 0,05 milionů km2 méně než v červnu 2007. Během července se tempo tání zpomalilo - alespoň ve srovnání s loňskem.

Tání začalo dříve než obvykle a to především v západní a centrální části Arktického oceánu a také v Baffinově zálivu. (Červen 2007 byl výjimečný brzkým táním v Barentsově moři a moři Laptěvů.) V Beaufortově moři začaly ledy pukat o 15 dnů dříve než normálně, v Čukotském a Východosibiřském moři o 6 dnů dříve, ve střední Arktidě o 12 dnů a v Baffinově zálivu o 16 dnů dříve.


Rozloha mořského ledu v Arktidě, stav k 15. červenci 2008.


Zdroje:
- AWI (04.07.2008, How will the Arctic sea ice cover develop this summer? - Climate scientists from the Alfred Wegener Institute present their own prognosis for the first time)
- NSIDC (02.06.2008, Melt onset earlier than normal)