Ryby v Severním moři ustupují před oteplováním do větších hloubek

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 06.07.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008070001

Ryby v Severním moři vyhledávají větší hloubky. Nutí je k tomu globální oteplování. Za posledních 25 let stoupla v této oblasti teplota vody poměrně výrazně - u mořského dna v průměru o 1,6 stupně Celsia. Vědci na základě údajů z rybářských operací určili změny v geografické distribuci u 28 druhů ryb a zjistili, že se ryby ponořily v průměru o 9 metrů hlouběji (o 3,6 metru za dekádu). Kambala průsvitná (Lepidorhombus whiffiagonis) přesídlila dokonce na místa o 35 metrů hlubší, než tomu bylo počátkem 80. let minulého století.

Kambala průsvitná (Lepidorhombus whiffiagonis) Něco podobného bylo pozorováno u zvířat a rostlin v horách. Ty se musejí stěhovat do vyšších nadmořských výšek, aby si zajistili optimální teplotní podmínky, vysvětlil Dr. Nicholas Dulvy z britského Centra pro životní prostředí, rybolov a vodohospodářství (Centre for Environment, Fisheries and Aquaculture Science, CEFAS). Bohužel mnoho druhů už nemá kam ustupovat.

Nevíme, jestli i ryby narazí na pomyslné 'vrcholky hor', nebo zda ještě budou pokračovat v migraci do větších hloubek, dodal Dulvy, jenž nyní působí na univerzitě Simona Frasera v Kanadě.

Odborníky trápí celá řada zásadních otázek. Některé z nich si v časopise Nature položil holandský biolog Marcel Visser: "O kolik by se měly tyto druhy ve skutečnosti kvůli zvýšení teploty posunout? Říkají nám výsledky, že se přizpůsobují, což by bylo dobře, anebo naopak ukazují na to, že změna klimatu škodí i v moři žijícím druhům?"

Budou-li tyto druhy pokračovat v posunu do větších hloubek, dostanou se brzy do nejhlubších částí Severního moře. Co budou dělat potom? Zamyslel se oceánograf Brian MacKenzie z Technické univerzity v dánském Charlottenlundu. Když poplují dále na sever, kde jsou vody ještě hlubší, dostanou se do vážných problémů kvůli nedostatku světla, většímu tlaku a změnám životního prostředí. Navíc je třeba si uvědomit, že je soustavně oslabuje nadměrný rybolov.


Zdroje:
- Nature (02.07.2008, Deep trouble)
- Journal of Applied Ecology (28.06.2008, Climate change and deepening of the North Sea fish...)
- CEFAS (23.06.2008, Movements of sole in the southern North Sea and eastern English Channel...)