Obama odmítl plán McCaina na stavbu jaderných elektráren

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Spory o jadernou energii, Vydáno dne: 26.06.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008060014

Barack Obama, prezidentský kandidát za Demokratickou stranu, kritizoval svého oponenta za úmysl postavit desítky nových jaderných elektráren. Tento záměr označil za "neseriózní", protože neřeší otázku, co s vyhořelým palivem. Připomenul silný odpor, jaký vyvolala snaha bushovy administrativy uskladnit radioaktivní odpad v lokalitě Yucca Mountains v Nevadě.

Obama reagoval i na McCainův výrok, že těžba ropy v chráněných zónách u pobřeží USA by se sice neodrazila na cenách pohonných hmot, ale měla by příznivý psychologický účinek na americké spotřebitele.

Barack Obama "Je to jen příklad toho, jak se vás Washington snaží přesvědčit, že dělá něco pro váš lepší život, i když to tak ve skutečností není," řekl Obama. "Američané nepotřebují psychologickou úlevu nebo bezvýznamné triky, potřebují opravdovou pomoc... Tohle nemá pro Ameriku žádný smysl. Fakticky to má asi stejný smysl jako jeho návrh na vybudování 45 nových nukleárních reaktorů..."

McCain si stojí za svým a tvrdí, že do roku 2025 zajistí Spojeným státům energetickou soběstačnost. "Když lidé strádají a bojují o to, aby si mohli dovolit benzín, jídlo a další základní životní potřeby, tak zdravý rozum velí, abychom využili své vlastní obrovské rezervy ropy a zemního plynu," argumentoval McCain.

Bezpečná jaderná energie má budoucnost. "Touto technologií disponujeme. Evropané ji používají. Je bezpečná," prohlásil McCain. "Je snadné říkat na všechno ne. A právě to senátor Obama dělá."

Díky novým jaderným elektrárnám prý USA v roce 2012 vypustí stejné množství emisí jako v roce 2005. Do roku 2020 emise klesnou na úroveň roku 1990 a do poloviny století budou minimálně 60 procent pod touto úrovní.

Jen tímto způsobem můžeme redukovat emise, aniž bychom ohrozili ekonomický růst, pokračoval McCain. "Moje strategie dává lidem čas na adaptaci, místo toho, aby otřásla jejich účty za elektřinu."

"Důkazy o globálním oteplování si vyžadují naši okamžitou pozornost, zejména ve Washingtonu. Dobré řízení státu, prozíravost a prostý zdravý rozum nás vybízejí k tomu, abychom se této výzvě postavili a jednali rychle," uvedl republikánský kandidát.

Budeme podporovat sluneční a větrnou energii i biopaliva, dodal McCain. Vláda může jít vzorem a všech 60 tisíc automobilů kupovaných každoročně federálními úřady může jezdit na biopaliva, zemní plyn nebo může využívat hybridní technologie.

Obama zase tvrdí, že po svém zvolení investuje 150 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie. "Můj energetický plán umožní uspořit třikrát více ropy než návrhy McCaina," pronesl Obama. "A co víc, reálně se sníží naše závislost na ropě, zatímco jeho plán by naši závislost dále zvyšoval."


Zdroje:
- Reuters (24.06.2008, McCain runs into opposition over offshore oil plan)
- AFP (25.06.2008, McCain bucks Bush on climate change)