Tání arktického ledu je rychlejší než loni, zřejmě padne další rekord

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 21.06.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008060009

Přestože zima byla za polárním kruhem poměrně chladná a v prvních měsících roku pokrývalo Arktický oceán více ledu než v předchozích letech, s nástupem jara se zalednění zmenšovalo rychleji než minulý rok, kdy padl historický rekord. Mořský led je oproti minulosti velmi tenký a zdá se, že kolem roku 2013 by mohl ze severního pólu zmizet. Aktuální situaci, o níž jsme informovali naposledy 10. června, komentovala pro BBC Julienne Stroeveová, expertka z amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSIDC).

Julienne Stroeve "Měli jsme v zimě o trochu více ledu, třebaže jsme byli pořád dost hluboko pod průměrem," řekla Dr. Stroeveová. "Tím došlo k částečnému zotavení, ale skutečným problémem je, že většina této ledové vrstvy je opravdu tenká a jestliže teď přijde normální léto, tak může jednoduše zmizet."

"Obávám se, že překonáme rekord tání z minulého roku, i když bych se moc ráda mýlila," pokračovala Stroeveová. "Nemyslím si, že je (zmizení ledu) v roce 2013 nereálné. Stane-li se to, co si myslíme, že se stane, tak to každopádně bude do deseti let."

Ještě před několika lety převládal mezi odborníky názor, že Arktický oceán zůstane přes léto pod ledem přinejmenším do roku 2080. Podobně se vyjádřila i zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Nedávno však museli vědci tváří v tvář realitě svoji předpověď revidovat a termín úplného rozpuštění ledu posunout někam do rozmezí let 2030 až 2050. Ani to nestačilo. Po loňském propadu na nové minimum se ukázalo, že všechny kalkulace byly chybné a k tomu, co se očekávalo koncem století, dojde už mezi roky 2012 a 2018.

Existuje vůbec ještě nějaká šance, že se trend otočí?

"Kdyby byl led silný stejně jako v 70. letech, tak by se v minulém roce zmenšil pokryv, ale nic mimořádného by se nestalo. Jenomže nyní je led tak tenký, že by musela přijít zcela výjimečná série studené zimy a chladného léta, aby se led znovu zformoval," vysvětlila Dr. Stroeveová.

"Je to proces pozitivní zpětné vazby," doplnil Dr. Ian Willis ze Scottova polárního výzkumného institutu v Cambridge. "Mořský led má vyšší albedo (odrazivost) než voda v oceánu, takže jak led roztává, voda absorbuje více sluneční energie a více se zahřívá. Tím se postupně otepluje atmosféra, včetně atmosféry nad grónským ledovým příkrovem." Z toho můžeme vydedukovat, že se uspíší tání příkrovu a následně i stoupání mořské hladiny.


Rozloha mořského ledu na severní polokouli, odchylky od průměru.

Na tomto grafu je dobře vidět, že se během zimy 2007/2008 rozloha mořského ledu oproti předchozím rokům zvětšila. Na jaře však nastal prudký pokles.


Zdroje:
- BBC News (18.06.2008, Arctic sea ice melt 'even faster')
- NSIDC (Julienne Stroeve)
- University of Cambridge - Scott Polar Research Institute (Dr Ian Willis, BSc PhD)
- University of Illinois (Arctic Climate Research)