Brazílie bojuje s nelegální těžbou dřeva, zatím úspěšně

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 11.05.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008050005

Od srpna do prosince 2007 bylo v Amazonii zničeno nejméně 3235 kilometrů čtverečních pralesa (reálný odhad je cca 7000 km2), V reakci na to přijala brazilská vláda přísná nařízení. V únoru začala rozsáhlá operace namířená proti nelegální těžbě dřeva. Tato akce se brzy projevila prudkým poklesem tempa odlesňování. Jak konstatovali vládní úředníci s odkazem na satelitní fotografie, v březnu podlehlo deforestraci o 80 procent méně zalesněné plochy než v únoru. Policejní inspektor Alvaro Palharini v rozhovoru pro místní tisk uvedl, že během operace bylo zabaveno velké množství dřeva, 19 motorových pil, 10 střelných zbraní, 4 tisíce nákladních automobilů a 95 dalších vozidel.

Brazilský voják hlídá zabavené nákladní auto s nelegálně pokácenými kmeny stromů. V únoru byly ve městě Tailandia uzavřeny tři závody na zpracování dřeva. Rozzuřený dav asi dvou tisíc obyvatel pak na vládní zmocněnce zaútočil, pálil pneumatiky a blokoval silnice. Obnovovat pořádek musela federální policie a armáda.

25. dubna byl neznámými pachateli v Tucurui zastřelen Emival Barbosa Machado (50 let), který policii dával často podněty k zásahům proti nelegálním těžařům a přepravovatelům dřeva po řece Pará. Machado upozorňoval, že místní obyvatelé jsou zastrašováni a pod pohrůžkou zabití jsou nuceni podílet se na nekalých praktikách těžebních společností.

Vláda mezitím představila svůj plán, který by měl farmáře motivovat k tomu, aby upřednostňovali udržitelný způsob hospodaření. Plán počítá se zkvalitněním silniční a říční dopravy v regionu, elektrifikací, nízko úročenými úvěry (4%), sociálním zabezpečením rodin a podporou v nezaměstnanosti.

Už v brzké budoucnosti by se cesta do Amazonie mohla všem cizincům pořádně zkomplikovat. Za pobyt v Amazonii bez zvláštního povolení bude hrozit pokuta až 100 tisíc brazilských realů (960 tisíc korun). I tento krok je zdůvodňován bojem proti nelegální deforestraci.

Nebude-li úsilí vlády o zpomalení kácení úspěšné, zmizí podle Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) do roku 2030 až 60 procent rozlohy amazonského deštného pralesa.


Zdroje:
- AOL News (07.05.2008, Brazil claims success in logging crackdown)
- Ekolist.cz (08.05.2008, Brazílie hlásí úspěch v boji proti nelegální těžbě v Amazonii)
- Herald Tribune (26.04.2008, Brazilian farmer killed in Amazon after reporting illegal loggers)
- The Guardian (10.05.2008, Brazil unveils new plan to curb Amazon logging)
- ABC News (26.04.2008, Brazilian Amazon About to Get Exclusive)