Ropákem roku je Jiří Hodač, Zelenou perlu získal Václav Klaus

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 25.04.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008040014

Ekologičtí aktivisté vyhlásili vítěze anket "Ropák 2007" a "Zelená perla 2007". Ropákem se stal náměstek ministra dopravy Jiří Hodač za bojkotování splnění usnesení české vlády, které ministrovi dopravy uložilo jmenovat skupinu odborníků, jež by vyhodnotila variantní řešení výstavby silničního okruhu R1 kolem Prahy, dálnice D3 ve Středočeském kraji a rychlostní silnice R55. Komise přihlédla i k Hodačovu vyhrožování občanským sdružením soudními žalobami a finančními úhradami za způsobené škody státu a k jeho souhlasnému názoru k dovykoupením pozemků za cca 23 milionů Kč pro výstavbu vodního stupně Přelouč II. na Labi.

Populace ropáků v Česku stále roste. Zelenou perlou by oceněn prezident Václav Klaus, který v rozhovoru pro Hospodářské noviny minulý rok v únoru prohlásil: "Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci."

V anketě Ropák 2007 se na druhém místě umístila lyžařka Kateřina Neumannová za nápad uspořádat 30. prosince 2007 lyžařské běžecké závody na Hradčanském námětí v Praze, přestože se dalo očekávat, že nebude k dispozici dost sněhu, který se tak nakonec v objemu 2.500 m3 uměle vyrobil u obce Horní Vltavice na území CHKO Šumava a dovezl šedesáti kamiony do hlavního města.

Na třetím místě figuruje prezident Václav Klaus za bagatelizaci rizik globální změny klimatu a aktivisticko-mediální přístup k tomuto tématu. Dále za napsání humoristicky laděné knihy "Modrá, nikoliv zelená planeta", jejíž jeden z podrobných rozborů vyšel pod názvem "Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause" na internetové stránce http://www.blisty.cz/art/36399.html.

Na dalších místech skončili: hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník (ODS), primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém (ODS), poslanec a předseda Hospodářského výboru Mgr. Oldřich Vojíř (ODS), hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl (ODS), ředitel Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové JUDr. Ing. Emil Rudolf, předseda představenstva Agrodružstvo Jevišovice a jednatel společnosti ZEVO, s. r. o. Jevišovice Ing. Bohumír Rada, ředitel firmy InterCora, s. r. o. Plzeň Ing. Ivan Hlaváček, radní Jihomoravského kraje pro územní plánování Ing. arch. Anna Procházková (ODS) a starosta Skutče Pavel Novotný (KDU-ČSL).

V anketě Zelená perla se na druhé místo probojoval Petr Mach, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku, za své vyjádření: "Uhlí, ropa a plyn jsou darem přírody a jejich spalováním uvolňujeme do přírody cenný kysličník uhličitý, který je zdrojem pro obnovu života v přírodě."

Třetím místem se může pyšnit Jiří Janeček, radní hlavního města Prahy (ODS), za svůj proslov v reportáži Golfové hřiště v Klánovicích: "Já jsem se tam byl podívat, protože když o tom budu hlasovat, já myslím, že ta lokalita je nádherná, myslím si, že aby tam byl jenom les, je to škoda."

Čtvrté místo zůstalo na Marka Loužka, ekonoma a politologa z Centra pro ekonomiku a politiku: "Fráze 'šetřeme papírem, chraňme naše lesy' je nesmyslná. Lesy se vysazují právě proto, aby se měl z čeho vyrábět papír. Čím bude větší poptávka po papíru, tím bude na světě více lesů, a nikoli méně."

Pátým v pořadí je Petr Kajnar (ČSSD), primátor města Ostravy: "Stromy ve městě se mají udržovat tak, aby sloužily a nepřekážely."

Více si můžete přečíst v tiskové zprávě občanského sdružení Děti Země.


Zdroj: Děti Země (Výsledky anket "Ropák 2007" a "Zelená perla 2007")