Poptávka po ropě roste, těžba v Rusku má prý maximum za sebou

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ropný zlom, Vydáno dne: 16.04.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008040006

Cena ropy na světových trzích stále roste. Zatímco před 10 lety (v roce 1998) stál barel ropy 10 až 15 dolarů, dnes stojí už 110 dolarů. Hlavním důvodem zdražování je rychle stoupající poptávka, menší význam má i slábnoucí kurz americké měny.

Za tohoto stavu prohlásil viceprezident ruské těžařské firmy Lukoil Leonid Fedun, že těžba ropy v Rusku dosáhla vrcholu a v budoucnu bude mít pouze sestupnou tendenci. Fedun přirovnal situaci v Rusku k oblastem, jako jsou Severní moře a Mexiko, kde zásoby ropy docházejí a těžba už několik let prudce klesá.

Ruská vláda však Fedunův názor odmítla jako předčasný a také Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency, IEA) odhaduje, že Rusko projde maximem "až" v roce 2012.

Nedobré vyhlídky příliš nezměnila ani zpráva společnosti Petrobras informující o tom, že u břehů Brazílie objevila nové ložisko s až 33 miliardami barelů ropného ekvivalentu. Je to největší nález za posledních 30 let. Pro srovnání - současná spotřeba ropy za jediný den je cca 87 milionů barelů. (V roce 1998 to bylo 74 milionů barelů).

Zdroje: Aktuálně,cz, Finanční noviny, Euroekonom.cz, Financial Times, IEA