Hnutí DUHA: Bez reformy zákona budou orkány kácet nezdravé lesy

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 10.04.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008040004

Pokud při příštích velkých vichřicích nemá dál docházet k obrovským polomům a posléze ke kůrovcovým kalamitám, musí vláda podle Hnutí DUHA přijít s reformou lesního zákona, která zajistí zdravější hospodaření v lesích. Kabinet 9.4. projednával zprávu ministra zemědělství Petra Gandaloviče, jež shrnuje škody po loňském orkánu Kyrill.

Hnutí DUHA Především těžba po jednotlivých stromech nebo malých skupinách by škody omezila. Plochy, které vznikají při holosečném kácení, otevírají větru cestu dovnitř okolních porostů. Stromy na okrajích vykácených ploch potom pod nárazy padají dál jako domino. Přesto je každý rok holosečně vytěženo asi 15 000 hektarů českých lesů.

Rovněž smrky, které mají velmi mělké kořeny, jsou náchylnější na vítr. Správný podíl tohoto stromu v českých lesích činí pouhých 11 % - v přirozeném složení převažují duby, buky a jedle, tedy stromy s hlubokými kořeny. Ale dodnes se u nás sází 43 % smrku - více než všech listnáčů dohromady.

Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by vyloučila holosečné kácení a vyžadovala výsadbu místních druhů stromů. Více než 330 vědců a odborníků ve společném stanovisku varovalo, že špatné hospodaření včetně holosečného kácení a nadměrné výsadby smrku zhoršuje zdravotní stav českých lesů. Ke stejném závěru došla také zpráva pěti desítek expertů, kterou si v roce 2001 objednala vláda.

Informační list o reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz/publikace/reforma_lesniho_zakona.pdf

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Vichřice, polomy a vývraty při vichřicích byly a budou. Nevyhneme se jim ani sebelepší péčí. Ale nezdravé hospodaření v lesích zbytečně zvětšuje obrovské polomy. Holosečné kácení - namísto výběrové těžby - otevírá větru cestu dovnitř lesa a výsadba umělých smrčin způsobuje, že u nás nadále převažuje tento mimořádně náchylný strom s velmi mělkými kořeny. Vláda musí konečně připravit dlouho odkládanou reformu lesního zákona, která zajistí zdravé hospodaření. Pouze větší výsadba listnáčů a jedlí i omezení holosečného kácení umožní, aby škody nebyly i nadále tak obrovské."


Tisková zpráva Hnutí DUHA


Zdroj: Hnutí DUHA (09.04.2008, Bez reformy zákona budou další a další orkány kácet nezdravé lesy)