Světová potravinová krize se zhoršuje, lidé se bouří

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Potravinová krize, biopaliva, Vydáno dne: 10.04.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008040003

Ceny potravin na celém světě rostou. Od poloviny minulého roku zdražily v průměru o 40 procent. Ve srovnání s rokem 2005 jsou dražší o 80 procent. Poptávka po jídle stoupá, zatímco nabídka je stále omezenější. Tento fakt je ovlivněn několika zhoršujícími se faktory - v první řadě jsou to klimatické změny a s nimi související výkyvy počasí a neúroda, dále produkce biopaliv, zdražování pohonných hmot a stále vyšší spotřeba jídla a energie v Číně. Vyhlídky do budoucna přitom nejsou vůbec dobré.

Z chudších států začínají přicházet zprávy o hromadných protestech lidí nespokojených se situací na trhu s potravinami. Demonstrace a násilnosti byly v poslední době hlášeny z 33 států, naposledy z Haiti, Argentiny, Bolívie, Indonésie, Uzbekistánu, Jemenu, Jordánska, Egypta, Pobřeží slonoviny, Kamerunu, Mauretánie, Mozambiku a Senegalu. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky a koordinátor nouzové pomoci John Holmes varoval, že světu hrozí hladomor a politická nestabilita.

John Holmes, náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky a koordinátor nouzové pomoci. "Bezpečnostní dopady potravinové krize by neměly být podceňovány, protože potravinové nepokoje jsou hlášeny z celého světa," řekl Holmes. "Nynější cenové trendy u potravin pravděpodobně prudce zvýší výskyt a rozsah potravinové nejistoty."

"Jsme svědky nové podoby hladomoru. Více než kdy předtím vidíme hladovění ve městech. Vidíme, že v obchodech jsou regály plné jídla, ale lidé si ho nemohou dovolit koupit," prohlásila v březnu během své návštěvy Etiopie Josette Sheeranová, ředitelka potravinového programu OSN. V mnoha zemích se ceny potravin v posledních osmi, devíti měsících zdvojnásobily. Velice nás to znepokojuje, dodala Sheeranová.

Kambodža, Čína, Vietnam, Indie a Pákistán omezily export rýže, aby zajistily dodávky pro své vlastní obyvatele. V Pákistánu byl zaveden přídělový systém. OSN očekává, že se v tomto roce zvýší produkce rýže o 12 milionů tun, neboli o 1,8 procenta, budou-li povětrnostní podmínky příznivé. To by mohlo situaci uklidnit, i když názory se v tomto ohledu různí. Asijská rozvojová banka informovala o tom, že zatímco v prosinci 2007 stála tuna rýže 378 amerických dolarů, v dubnu 2008 se za ni platilo 700 dolarů.

Ještě větší obavy vzbuzuje rychlé zdražování pšenice a kukuřice.

Pravděpodobnost, že počasí bude úrodě přát, není příliš vysoká. Ze statistik totiž vyplývá, že se za posledních dvacet let počet přírodních katastrof zvýšil čtyřnásobně z průměrných 120 na 500 za rok.

Zástupci Světového programu pro výživu OSN (United Nations World Food Programme, UN WFP) letos opakovaně upozorňovali, že jejich organizace už nemá dostatek financí na zajištění potravinové pomoci. Bohaté státy zatím na žádost o zvýšení příspěvků nereagovaly.

"A buďme upřímní, budeme zřejmě potřebovat mnohem více peněžních prostředků, abychom dokázali v nadcházejících letech čelit prudké eskalaci humanitárních potřeb," řekl na mezinárodní konferenci v Dubaji John Holmes. "Kombinace velkých problémů, což někteří označili jako 'dokonalou bouři', od klimatických změn až po nejnovější dramatický cenový vývoj u potravin a pohonných hmot, má velmi vážný dopad na hladovění a chudobu na celém světě a bezprostředně ovlivňuje i náklady humanitárních operací."

"Od poloviny roku 2007 se ceny zvedly asi o 40 procent," pokračoval Holmes. "Podílí se na tom více faktorů, například rychlý globální růst populace, výroba biopaliv, nízký stav zásob a zvyšování cen ropy. Musíme si položit otázku: Jsme na to dostatečně připraveni? Jsme dostatečně připaveni nejen na další silné bouře, povodně a sucha, ale také na blížící se všeobecnou krizi vyvolanou hladem a podvýživou? Jaký tlak snese globální humanitární systém před tím, než bude přetížen a zkolabuje?"

"Neměl jsem v úmyslu vyvolávat pocity zmaru a beznaděje. Naopak, jde mi o to, že my máme prostředky k tomu, abychom tyto problémy vyřešili - pokud budeme chtít. To, co potřebujeme především, je začít s investicemi do snižování konkrétních, reálných rizik, čímž můžeme zachránit lidské životy a existenční zdroje. Musíme stavět na trvalé a opravdové spolupráci všech národů a odvětví."


Zdroje:
- ReliefWeb (08.04.2008, Opening remarks by Sir John Holmes, Under-Secretary General for...)
- Guardian (09.04.2008, Food price rises threaten global security - UN)
- The Star (03.04.2008, A new face of hunger as food prices spiral)
- České noviny (09.04.2008, Zvyšování cen potravin může podle OSN vyvolat světové nepokoje)
- Britské listy (10.04.2008, OSN: Rostoucí ceny potravin ohrožují globální bezpečnost)
- Aktuality.sk (08.04.2008, OSN varuje pred globálnou potravinovou krízou)
- iHNed.cz (08.04.2008, Potraviny jsou stále dražší, světu hrozí hladové bouře)
- ČT24 (25.02.2008, OSN kvůli rostoucím cenám zřejmě omezí potravinovou pomoc)
- FAO (02.04.2008, FAO expects rice production to rise by 1.8 percent in 2008)