Kontaktní norování poslanci neschválili, v legislativě zavládl chaos

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 13.03.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008030005

Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která umožňovala kontaktní norování při výcviku loveckých psů, Poslanecká sněmovna neschválila. V úterý 11. března hlasovalo pro pouze 86 ze 174 přítomných poslanců. Je ovšem smutné, že spolu se zákonem byly odmítnuty i některé přínosné změny, jakou měla být například úprava právního postavení záchranných stanic pro chráněné volně žijící živočichy nebo stanovení nových podmínek pro přepravu zvířat.

Ministerstvo životního prostředí bohužel před nedávnem zrušilo výjimku z roku 1992, jež připouštěla záchranu zraněných zvířat. "Od počátku března tohoto roku je zachraňování handicapovaných zvířat velkého množství druhů nelegální. Kdo zvíře zachrání, poruší zákon a může mu hrozit pokuta," vysvětlil předseda Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Petr Stýblo. Podle tiskové zprávy ČSOP je "právní stav, který nastal, důsledkem kombinace horlivosti Ministerstva životního prostředí a známé náchylnosti našich poslanců opakovaně podléhat mysliveckým lobbystům." Organizace vyzvala občany, "aby ignorovali nesmyslnou legislativu a nepřestali pomáhat potřebným živočichům."

Ministerstvo v reakci ujistilo, že pracuje na nápravě a pomoc chráněným živočichům nebude považována za porušení zákona.

Podrobnosti: ČSOP, Novinky, MŽP ČR