V Tichomoří vznikla největší mořská rezervace na světě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ochrana přírody, Vydáno dne: 15.02.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008020006

Vláda Kiribati, ostrovního státu v centrální rovníkové části Tichého oceánu, vyhlásila na ploše 410 500 kilometrů čtverečních Chráněnou oblast Phoenixské souostroví (Phoenix Islands Protected Area, PIPA). Oproti původnímu návrhu je oblast více než dvojnásobná a zahrnuje osm atolů. Vznikla tak největší mořská rezervace na světě (velikost je srovnatelná s rozlohou Německa a Slovenska dohromady). Radost ochránců přírody může být o to větší, že tento nedotčený a druhově pestrý kout naší planety má mimořádnou hodnotu. Jde o unikátní ekosystém s nepoškozenými korálovými útesy, podmořskými horami a hlubokomořskými lokalitami.

Chráněná oblast Phoenixské souostroví - Phoenix Islands Protected Area Úřady věří, že snížení příjmů z komerčního rybolovu nahradí příjem z turistického ruchu. Mezinárodní ekologické organizace s vládou úzce spolupracují a pomáhají při plánování ekonomicky udržitelného rozvoje v chráněném pásmu. Podaří-li se mořské ekosystémy udržet zdravé, je větší šance, že se vyrovnají s nepříznivými dopady klimatických změn.

Vláda Kiribati nyní žádá o to, aby rezervace byla zapsána na seznam světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO).

"Vytvoření této úžasné mořské chráněné oblasti vyhlášené malým ostrovním státem v Pacifiku představuje závazek historických proporcí. A to vše díky zemi vážně ohrožené stoupáním mořské hladiny, což se připisuje globálnímu oteplování," řekl Russell A. Mittermeier, prezident mezinárodní ochranářské organizace Conservation International. "Republika Kiribati se stala vzorem pro další státy v Tichomoří i jinde na světě. Jsme hrdí na to, že se podílíme na tomto úsilí, které pomáhá lidem v Kiribati a vyzýváme všechny vlády a privátní skupiny ochránců přírody, aby podporovali Kiribati a uskutečnili podobné závazky v ochraně svých vlastních přírodních systémů."


Mapa Kiribati s vyznačenou Chráněnou oblastí Phoenixské souostroví - Phoenix Islands Protected Area


Zdroje: Phoenix Islands, Conservation International, National Geographic, České noviny, Aktuálně.cz