Spor Japonska a Austrálie o velryby pokračuje

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 08.02.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008020003

Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál zaznamenávající lov velryb v Jižním oceánu. "Ze snímků je zcela zřejmé, že jde o nevybíravé zabíjení velryb, tímto způsobem byla usmrcena samice i její mládě," prohlásil australský ministr životního prostředí Peter Garrett. "Oni tomu říkají věda, ale ve skutečnosti je to jen vraždění velryb."

Avšak Minoru Morimoto, ředitel japonského Institutu pro výzkum kytovců (ICR), to označil za lež a propagandu: "Pro ně je důležité, aby byla australská veřejnost mystifikována a věřila nepravdivým informacím... Fotografie, které byly pořízeny z lodi Oceanic Viking a které dnes zveřejnily hlavní australské noviny, ukazují dva plejtváky malé, ale nejedná se o samici a její mládě, jak tvrdí média. Náš výzkumný program vyžaduje odebírání vzorků z antarktické populace... Je nezbytné provádět náhodný výběr z populace plejtváků, abychom získali přesné statistické údaje..."

Japonci odmítli uposlechnout rozhodnutí australského federálního soudu, který v lednu lov velryb ve vodách Antarktidy zakázal. Podle plánu chtějí do května ulovit 935 plejtváků malých a 50 plejtváků myšoků.

"Tyto fotografie ukazují realitu o zabíjení těchto zvířat. Pomohou nám podpořit argumentaci australské vlády v mezinárodním soudním sporu o to, aby byl lov velryb zastaven," řekl australský ministr vnitra Bob Debus.

Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál dokumentující lov velryb v Jižním oceánu. Videozáznam zveřejnila australská vláda, obrázek č. 1. Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál dokumentující lov velryb v Jižním oceánu. Videozáznam zveřejnila australská vláda, obrázek č. 2.


Zdroje: ABC News, Aktuálně.cz, ABC News, Brisbane Times, AOL News, Reuters