Abdusamatov: Slunce ochlazuje Zemi, čeká nás malá doba ledová

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sluneční aktivita, Vydáno dne: 04.02.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008020001

Teplota na Zemi se v posledním desetiletí stabilizovala. Všechny obavy z oteplování jsou zbytečné. Lidé by se měli začít připravovat na novou dobu ledovou.

"Ruské i zahraniční výzkumy potvrzují, že globální teploty v roce 2007 byly skoro stejné jako v roce 2006 a obecně byly ve shodě s teplotami v období 1998 až 2006, což v podstatě znamená, že Země prošla maximální fází globálního oteplování v letech 1998 až 2005," řekl v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti ruský vědec a odpůrce všeobecně přijímaného názoru na klimatické změny Chabibulo Abdusamatov.

Chabibulo Ismailovič Abdusamatov
Chabibulo Ismailovič Abdusamatov se narodil v roce 1940 ve městě Samarkand (Uzbekistán) a v roce 1962 promoval na místní univerzitě v oboru fyzika a matematika. Doktorát získal na univerzitě v Leningradu. V Pulkovské astronomické observatoři pracuje 45 let. V posledních letech se podílel na astrometrickém projektu Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Svůj život zasvětil studiu slunečních cyklů. Věří, že kromě nejkratšího jedenáctiletého cyklu existují i cykly dlouhé 80 a 200 let.
Abdusamatov, vedoucí pracovník astronomické observatoře v Pulkovu u Petrohradu, není čtenářům Gnosis9.net úplně neznámý. O jeho kontroverzních argumentech jste si mohli přečíst už zhruba před rokem v článku "Za změny podnebí prý může Slunce, čeká nás ochlazení?".

Lidstvo by se podle Abdusamatova nemělo obávat zmenšování ledového pokryvu a stoupání mořské hladiny, nýbrž naopak zvětšování ledovců. Budeme se muset vypořádat s velkými ekonomickými, sociálními a demografickými problémy, protože nová doba ledová se dotkne více než 80 procent světové populace. Moc času nám už nezbývá.

Ruský solární fyzik tvrdí, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stoupla v uplynulém desetiletí o více než 4 procenta, ovšem globální oteplování se prakticky zastavilo. Potvrzuje se tím teorie o vlivu Slunce na změny podnebí, jelikož množství slunečního záření dopadajího na naši planetu se ve stejném časovém úseku snížilo. Kdyby byla teplota podmíněna koncentrací skleníkových plynů v atmosféře, muselo by se od té doby oteplit přinejmenším o 0,1 stupně Celsia. To se však podle ruského akademika nestalo.

"Před rokem mnozí meteorologové předpovídali, že vyšší úroveň oxidu uhličitého v atmosféře může vést k tomu, že se rok 2007 stane nejteplejším rokem posledního desetiletí, tyto prognózy se naštěstí nevyplnily," uvedl Abdusamatov a dodal, že v roce 2008 očekává další mírný pokles globálních teplot.

Kolem roku 2041 poklesne sluneční aktivita na minimum. Tento vývoj je předem dán dvě stě let dlouhým solárním cyklem. Nejchladnější perioda začne v letech 2055 až 2060 a potrvá 45 až 60 roků.

"Uprostřed 21. století bude planeta čelit nové malé době ledové, bude to obdoba Maunderova minima, neboť množství dopadajícího slunečního záření klesá soustavně od 90. let 20. století a kolem roku 2041 dosáhne svého nejnižšího bodu," pokračoval vědec. "Nicméně termální setrvačnost světových oceánů a moří ochlazení planety opozdí a nová doba ledová začne někdy mezi roky 2055 a 2060 a potrvá zřejmě několik dekád."


Zdroje:
- RIA Novosti (22.01.2008, Russian scientist says Earth could soon face new Ice Age)
- Ecomonitor (01.02.2008, RIA Novosti: Ruský vědec tvrdí, že by Zemi měla brzy zasáhnout nová...)
- National Post (26.01.2007, Look to Mars for the truth on global warming)
- Pravda.ru (08.02.2006, The price of sensations about the global warming and the global Ice Age)
- Interfax.ru (07.08.2007, Abdusamatov)
- Wikipedia (Khabibullo Abdusamatov)
- Pulkovo Observatory