Amazonie mizí rekordní rychlostí, brazilská vláda přijala protiopatření

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 26.01.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008010016

Rekordní tempo devastace amazonského deštného pralesa v posledních pěti měsících donutilo brazilskou vládu k mimořádnému zasedání a přijetí nových opatření proti nelegální těžbě dřeva. Od srpna do prosince 2007 bylo v Brazílii podle předběžné analýzy satelitních snímků zničeno 3235 kilometrů čtverečních zalesněné plochy, což je dvakrát více, než se předpokládalo. Reálné číslo bude ještě vyšší. Očekává se, že podrobnější rozbor ukáže zhruba 7 tisíc čtverečních kilometrů vykáceného a vymýceného pralesa. Nepříznivý trend se během roku stupňoval. Zatímco v srpnu 2007 bylo odlesněno 243 km2, v prosinci to bylo už 948 km2. Od srpna 2006 do července 2007 padlo lidské rozpínavosti za oběť 11.224 km2 Amazonie.

Amazonie mizí rekordní rychlostí, brazilská vláda přijala protiopatření. Ekologové nešetří kritikou: "Brazilská vláda nemůže tvrdit, že je překvapena. Naše organizace během minulého roku varovala, že stoupající ceny sóji a hovězího masa povedou, nepřijmou-li se naléhavá protiopatření, k rychlejšímu odlesňování," řekl Paulo Adario z Greenpeace. Dosavadní postup vlády při prosazování ochrany životního prostředí je prý naprosto žalostný. Zlepšení po roce 2004 bylo jen přechodné. Vláda promeškala nejlepší čas pro efektivní řešení situace.

Hlavní příčinou prudkého zhoršení je zvýšená poptávka po zemědělských produktech, jmenovitě po sójových bobech a hovězím mase. Právě proti pěstitelům sóji a chovatelům dobytka je namířeno nové vládní nařízení. Byl vyhlášen zákaz používat deforestrovanou plochu pro zemědělské účely. Nerespektování pravidel bude trestáno pokutami a odejmutím státních dotací. Pokutováni budou i lidé nakupující plodiny vypěstované na odlesněné půdě. Zároveň se o 25 procent zvýší počet policistů v regionu a nasazeni budou i speciální "enviromentální agenti" dohlížející na farmáře.

K jednoznačně nejzávažnějšímu zmenšení lesní plochy došlo ve státě Mato Grosso - 1789 km2. S odstupem pak následují státy Pará a Rondonia. "Ještě nikdy jsme v této části roku nezaznamenali tak rozsáhlé odlesňování," řekl Gilberto Cámara, šéf Národního institutu pro výzkum vesmíru (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais, INPE).


Zdroje:
- BBC News (24.01.2008, Brazil vows to stem Amazon loss)
- Reuters AlertNet (24.01.2008, Brazil's army to help combat Amazon destruction)
- Greenpeace (25.01.2008, Amazon deforestation on the rise again)
- Aktuálně.cz (24.01.2008, Panika: Amazonské lesy ubývají rekordním tempem)
- INPE (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais)