Antarktida taje, v roce 2006 ztratila 196 miliard tun ledu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 15.01.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008010010

V roce 2006 přišla Antarktida přibližně o 196 miliard tun ledu. Je to zhruba o 80 miliard tun více než před 10 lety. Na Antarktickém poloostrově se tání urychlilo o 140 procent. Podle studie amerických, britských a holandských vědců je nejpravděpodobnějším viníkem globální oteplování, respektive vyšší teploty oceánu a měnící se mořské proudy. Zčásti jsou ve hře i přirozené příčiny. Výsledky výzkumu jsou v rozporu s počítačovými simulacemi, které naznačovaly, že kvůli bohatším srážkám bude sněhu za jižním polárním kruhem spíše přibývat.

I když ve vnitrozemí se sníh v Antarktidě hromadí, na okrajích se ještě rychleji ztrácí.
I když ve vnitrozemí se sníh v Antarktidě hromadí, na okrajích se ještě rychleji ztrácí.
Nejvíce ledu mizí na západě Antarktidy (hlavně kolem Bellingshausenova a Amundsenova moře). Ještě v roce 1996 nepřesahovala ztráta Západoantarktického štítu 83 miliard tun. V roce 2006 to bylo už 132 miliard tun. Nejrychleji taje led na Antarktickém poloostrově (zejména v jeho severní části), kde se během deseti let roční úbytek zvýšil z 25 miliard tun na 60 miliard tun. Východoantarktický štít vykazuje zatím celkem vyrovnanou bilanci (ztráta je odhadována na 4 miliardy tun), ovšem vývoj v několika problematických sektorech ukazuje, že by se i tam mohla situace v brzké době změnit.

Autoři studie využili pro svou práci databázi satelitních měření z let 1992 až 2006. "Provedli jsme několik měření, která svědčí o velmi závažné a dramatické změně v šířce pevninského příkrovu," konstatoval profesor Jonathan Bamber z univerzity v Bristolu. "Zdá se, že by změny v klimatickém systému mohly mít razantní dopad na stabilitu antarktického ledového štítu."

Jakmile ledovce začnou klouzat po vodě jako po jakémsi "mazivu", je zle, protože je těžko něco zpomalí. Rozpuštění téměř dvou set miliard tun ledu v Antarktidě v roce 2006 zvedlo úroveň světových oceánů o více než půl milimetru. Veškeré prognózy stoupání mořské hladiny jsou teď velmi nejisté. Musíme vzít v úvahu i mnohem pesimističtější scénáře, než uvádí poslední zpráva IPCC. Zejména Západoantarktický ledový štít nám dělá starosti, poznamenal Eric Rignot z Kalifornské univerzity. "Vždy, když si prohlížím nějaké nové údaje, tak jen žasnu," řekl Rignot.

Jonathan Bamber dodal: "Tohle je další výzkum, který potvrzuje směr, kam se ubírá celý svět. Totéž jsme pozorovali u horských ledovců, v Grónsku, v Patagonii i na Aljašce. Vidíme to samé všude, kam se podíváme."


Zdroje:
- Nature Geoscience (13.01.2008, Recent Antarctic ice mass loss from radar interferometry...)
- Nature (13.01.2008, Antarctic ice loss speeding up)
- University of Bristol (13.01.2008, Antarctic ice loss)
- Times Online (14.01.2008, Antarctic is losing ice ‘nearly twice as fast as ten years ago’)
- The Washington Post (14.01.2008, Escalating Ice Loss Found in Antarctica)