Přenos tepla v atmosféře urychluje oteplování Arktidy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 08.01.2008

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008010007

Arktida se v posledních desetiletích oteplovala rychleji než zbytek zeměkoule. Rekordní zmenšení rozlohy i objemu mořského ledu rozvířilo debatu o příčinách tak razantních změn. Vědci se snaží najít uspokojivou odpověď na otázku, jak je možné, že vývoj neodpovídá jejich prognózám a projekce počítačových modelů pokulhávají za realitou. Zajímavý příspěvek do diskuse nabídla pětice odborníků z univerzity ve Stockholmu. Ve studii, zveřejněné 3. ledna v časopise Nature, tvrdí, že zesílil přenos tepelné energie v atmosféře. Teplo je transportováno prostřednictvím tlakových níží ve směru od rovníku k severnímu pólu. Přestože nelze vyloučit, že jde o přirozený výkyv, existují oprávněné důvody k obavám, že tomu tak není.

Jesť, alebo nejesť mäso? "Změny v atmosférické cirkulaci mají asi mnohem větší význam, než se dříve soudilo. Ale i tyto změny byly možná způsobeny skleníkovými plyny," řekl spoluautor studie Rune Graversen. Většina modelů naznačuje, že s rostoucí koncentrací skleníkových plynů roste i přenos tepla v atmosféře. "Navíc my netvrdíme, že je to jediné vysvětlení. Mohlo by to objasnit přibližně 25 procent z celkového oteplení Arktidy."

Výzkumníci hovoří často o tom, že čím je menší rozloha ledu, tím rychleji stoupá teplota, protože mořská hladina je tmavší než sníh a absorbuje více slunečního záření. Analýza satelitních údajů však ukázala, že k hlavním teplotním změnám nedochází těsně nad povrchem, jak by se dalo čekat, ale zhruba dva kilometry nad zemí. V této výšce se vzduch v letních měsících ohřívá nejvíce. Potvrzují se tím domněnky, že k severnímu pólu proniká teplý vzduch z jihu. Vodní pára posléze kondenzuje a uvolňuje tepelnou energii.

Tempo, jakým se vyšší vrtvy atmosféry nad Arktidou během léta ohřívají, se každých deset let zdvojnásobuje. Efekt byl zaznamenán dokonce i v zimě. "To je pozoruhodný výsledek," prohlásil Graversen. "Myslím si, že tohle nikdo nečekal... Úbytek sněhu a ledu není tak důležitý, jak jsme se původně domnívali."

"Nebýt tohoto zesíleného transportu tepla směrem k zemskému pólu, Arktida by se možná ohřívala méně a střední zeměpisné šířky by se oteplovaly více, než tomu bylo ve skutečnosti," zamyslel se univerzitní profesor John Walsh z Mezinárodního arktického výzkumného střediska (International Arctic Research Center) ve Fairbanksu. "Oteplování by tak bylo zjevnější v hustě osídlených částech světa."

Otázkou zůstává, zda stejný přenos tepla ovlivňuje podmínky také na na jižní polokouli. I když je pravda, že led v Antarktidě taje pomaleji než v Arktidě, John Turner z British Antarctic Survey (BAS) v roce 2006 oznámil, že ve výšce do pěti kilometrů se nad nejjižnějším kontinentem oteplilo více, než kdekoli jinde na Zemi v uplynulých třiceti letech (více zde.)


Popis k obrázku: Srovnání minimální rozlohy mořského ledu v Arktidě v roce 2007 (bílá barva) s průměrem za období let 1979 až 2007 (světle zelená barva) a předchozím rekordem v roce 2005 (oranžová barva).

Zdroj: NASA (Minimum Sea Ice Comparison: 2005, 2007 and the 1979-2007 Average)Zpracováno podle:
- Nature (03.01.2008, Vertical structure of recent Arctic warming)
- New Scientist (03.01.2008, Melting ice may not explain warming Arctic)
- National Geographic (02.01.2008, Arctic Warming Faster Above Ground Level, Study Finds)
- Department of Meteorology, Stockholm University