V Horních Rakousích byl rok 2007 nejteplejší v historii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 29.12.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007120017

Rok 2007 byl ve spolkovém státě Horní Rakousy rekordně teplý. Průměrná teplota 10,9 stupně Celsia je o 2,2 stupně vyšší, než jaký je dlouhodobý normál. Druhým nejteplejším rokem je rok 1994, kdy bylo v Kremsmünsteru naměřeno v průměru 10,7 stupně. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek 27. prosince oznámil hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober.

Anschober považuje globální oteplování za velmi vážný problém, který nesnese odkladu a je nutné jej v zájmu příštích generací řešit.

Zemská služební vlajka Horních Rakous V zimních měsících vystupovala teplota o 4,7 stupně nad běžnou úroveň. Záznamy meteorologické stanice v Kremsmünsteru sahají zpětně až do roku 1767. Ve vysokých nadmořských výškách (1000-1500 m.n.m.) bylo letos oproti normálu tepleji o 1,5 stupně.

Anschober je znám jako protijaderný aktivista a čelný představitel rakouské Strany zelených. Před novináři zopakoval svůj názor na přísné emisní restrikce. Ty jsou podle něj nevyhnutelné a měly by být zahrnuty do rakouského zákona o ochraně podnebí.

"Nyní je třeba jednat," řekl Anschober. Teploty v posledních letech jsou prý jasným dokladem toho, že se klima mění. Extrémní počasí je stále častější a způsobuje stále větší škody. Na to, abychom zabránili globální klimatické katastrofě, máme jen několik let času.

"Naše okamžité rozhodnutí je poslední šancí, že v tomto desetiletém časovém okně přece jen ještě stihneme zvrátit stávající trend. Naše generace a nynější političtí funkcionáři mají obrovskou zodpovědnost za naše děti a děti našich dětí," zdůraznil Anschober.


Zdroje: Anschober.at, Neues Volksblatt, EkoList.cz