Nové poznatky o tání grónských ledovců v první polovině 20. století

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 26.12.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007120014

Během oteplování ve 20. až 40. letech minulého století ustupovaly grónské ledovce podobnou rychostí jako v současné době. K tomuto překvapivému zjištění dospěla před nedávnem dvojice amerických vědců. Jason Box a Adam Herrington prozkoumali staré archivní fotografie, mapy a písemné záznamy, ze kterých vyplývá, že ledovce v Grónsku jsou na změny podnebí velmi citlivé a stoupající teploty mohou vést k jejich úplnému rozpadu. Ve srovnání s globálním průměrem bylo oteplování na ostrově v minulosti spíše pomalejší a opožděné. V posledních letech však došlo k nečekanému zrychlení a pokud tání překročí kritický bod, zániku ledového příkrovu už asi nikdo nezabrání.

"Dnešní věda je toho názoru, že jakmile přejdete přes mezní hranici, tak se tento proces stane nezvratným. A my prostě nevíme, jak rychle by k tomu mohlo dojít, jak rychle by led mohl zmizet," zamyslel se Jason Box, docent geografie na Státní univerzitě v Ohiu a výzkumník podílející se na činnosti Byrdova polárního výzkumného centra (Byrd Polar Research Center, BPRC).

Jason Box Podklady pro Boxe nashromáždil jeho student Adam Herrington, který strávil několik týdnů prohledáváním univerzitních knihoven a archivů.

"Musel jsem prolistovat více než sto svazků, abychom získali údaje, které potřebujeme pro tuto studii," řekl Herrington.

Hlavní zájem věnovali oba materiálům o klíčových grónských ledovcích, jmenovitě se zaměřili na Kangerdlugssuaq, Helheim a Jakobshavn Isbræ.

"Tyto tři ledovce jsou obrovské a dohromady odvádějí až 40 procent ledu z jižní poloviny ledového příkrovu. Všechny tři nedávno zvýšily svou rychlost v návaznosti na to, jak rostla teplota," vysvětlil Box.

Mimořádnou vypovídací hodnotu má například mapa z roku 1932 nebo letecký záběr pořízený o rok později. Tyto dokumenty dokazují, že ledovec Kangerdlugssuaq ztratil během tehdejšího oteplení ohromný kus ledu srovnatelný s velikostí Manhattanu.

"Je to obdoba toho, co víme o nynějších změnách. V letech 2002 a 2003 tentýž ledovec ustoupil o pět kilometrů a mezi lety 2000 a 2005 se jeho rychlost ztrojnásobila," pokračoval Box.

V Grónsku se nachází asi 2,85 milionů krychlových kilometrů ledu. Kdyby všechen tento led roztál, hladina světových oceánů by se zvýšila o 7,2 metru.


Satelitní záběr nejrychleji se pohybujícího grónského ledovce Jakobshavn (Jakobshavn Isbræ). Barevně odlišené linie na obrázku ukazují postupný posun okraje ledovce v období let 1850 až 2003. Ledovec se nachází nedaleko osady Ilulissat (dánsky Jakobshavn) na západním pobřeží Grónska.

Satelitní záběr nejrychleji se pohybujícího grónského ledovce Jakobshavn (Jakobshavn Isbræ). Barevně odlišené linie na obrázku ukazují postupný posun okraje ledovce v období let 1850 až 2003. Ledovec se nachází nedaleko osady Ilulissat (dánsky Jakobshavn) na západním pobřeží Grónska.

Zdroj: NASA (01.12.2004, Fastest Glacier in Greenland Doubles Speed)Satelitní záběr z 8. srpna 2006. Barevné linie ukazují, kam dosahovalo čelo ledovcového proudu Jakobshavn v roce 1942 a v letech 2001 až 2006. Bílá hmota nalevo od červené linie  je tvořena rozpadajícími se ledovými krami.

Satelitní záběr z 8. srpna 2006. Barevné linie ukazují, kam dosahovalo čelo ledovcového proudu Jakobshavn v roce 1942 a v letech 2001 až 2006. Bílá hmota nalevo od červené linie je tvořena rozpadajícími se ledovými krami.

Zdroj: NASA (12.09.2006, Jakobshavn Glacier Flow in the year 2000 and Calving Front Retreat...)Zpracováno podle:
- Ohio State University (10.12.2007, Current Melting Of Greenland's Ice Mimics 1920s-1940s Event)