Jsou požáry v Kalifornii důsledkem klimatických změn?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Požáry, Vydáno dne: 25.10.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007100022

Při největší přírodní katastrofě na území Spojených států od hurikánu Katrina v roce 2005 zahynulo nejméně šest lidí a zraněno bylo na 70 osob, mezi nimi 30 hasičů. Evakuováno bylo asi 950 tisíc obyvatel, což je nejvíce v dějinách Kalifornie. Plameny podle prozatimní bilance sežehly přes 1750 kilometrů čtverečních krajiny a zničily 1500 domů, 25 tisíc dalších staveb je ohroženo. Škody v nejvíce postiženém okrsku San Deigo se zřejmě vyšplhají na jednu miliardu dolarů.

Ke vzniku a rozšíření požárů podstatnou měrou přispělo dlouhotrvající sucho, vysoké teploty vzduchu a silný suchý vítr. Ten naštěstí slábne a deset tisíc hasičů, kteří s plameny bojují, doufá, že se situace uklidní.

Zatímco policie pátrá po případných žhářích, někteří vědci už vystoupili s prohlášením, že současné požáry nelze hodnotit izolovaně od klimatických změn. Ve skutečnosti jsou prý jen předehrou k ještě horším pohromám v budoucnosti.

"Tohle je přesně to, co jsme předpovídali, že se stane - jak v krátkodobých prognózách požárů pro tento rok, tak i v dlouhodobých projekcích, které mohou být spojované s globální změnou klimatu," řekl Ronald Neilson, profesor na Oregonské státní univerzitě a bioklimatolog pracující pro Lesní správu Ministerstva zemědělství USA (USDA Forest Service).

"Nemůžete vzít v úvahu jedinou událost, jako je tato, a říct s jistotou, že za to může změna klimatu, nicméně je to ve shodě s nejnovějšími projekcemi a může to být další důkaz toho, že změna podnebí je reálná," uvedl Neilson.

Letošní sucho v Kalifornii je pravděpodobně umocněno klimatickým jevem La Niňa. Až období sucha skončí, přijdou deště a spálená vegetace se zase obnoví. Střídání deštivých a suchých let je přirozené, avšak rozsah požárů je už nyní největší od doby, kdy Ameriku kolonizovali přistěhovalci z Evropy.

To vše jsme před několika lety předpověděli. "V budoucnu se mohou požáry, jaké teď probíhají v Kalifornii, stát jednoduše běžnou součástí vývoje krajiny," uzavřel Neilson.


Také Al Gore vidí za požáry klimatické změny

Bývalý americký viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Al Gore souhlasil s tvrzením, že příčinou požárů v Kalifornii jsou i klimatické změny. Podle Gorových slov napršely tento rok v jižní Kalifornii pouhé 3 centimetry srážek a teploty se pohybují 10 stupňů nad průměrem.


Satelitní snímek jižní Kalifornie z 23. října 2007. Kouř z požárů byl silným větrem hnán daleko na západ nad Tichý oceán. Záběr z družice Aqua - spektroradiometr MODIS.
Satelitní snímek jižní Kalifornie z 23. října 2007. Kouř z požárů byl silným větrem hnán daleko na západ
nad Tichý oceán. Záběr z družice Aqua - spektroradiometr MODIS.

Zdroj: NASA, MODIS Rapid Response Project at NASA/GSFC


Zdroje:
- Oregon State University (23.10.2007, Massive Fires Consistent with Climate Change, Predicted...)
- Oregon State University (Ronald P. Neilson)
- CNN (24.10.2007, Outlook improves as firefighters make headway in wildfires)
- České noviny (24.10.2007, Požáry se z Kalifornie rozšířily už do Mexika)
- NASA (23.10.2007, Fires in Southern California)