Severní Atlantik absorbuje o 50% méně CO2 než před 10 lety

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 24.10.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007100020

Zhruba třetina až polovina antropogenních emisí oxidu uhličitého je vstřebávána oceány. Tento dosud uváděný odhad už možná neplatí, protože absorbční schopnost severního Atlantiku velmi rychle slábne. Od poloviny 90. let do období mezi roky 2002 a 2005 se množství pohlcovaného CO2 snížilo o 50 procent. Tvrdí to nejnovější studie vědců z Východoanglické univerzity (University of East Anglia). Ze všech moří a oceánů je právě severní Atlantik místem, odkud je z atmosféry odjímáno nejvíce oxidu uhličitého. O podobné zprávě týkající se Jižního oceánu si můžete přečíst v tomto článku z letošního května.

Severní Atlantik absorbuje o 50% méně CO2 než před 10 lety. "Tak velké změny jsou ohromným překvapením. Očekávali jsme, že se absorbce bude měnit jen pomalu, protože oceán je obrovská masa vody," řekla autorka studie Dr. Ute Schusterová. "Jsme opatrní v tom, abychom to připsali na vrub pouze lidmi způsobené změně klimatu, protože tato absorbce nebyla nikdy předtím měřena, takže nemáme žádnou referenční úroveň, s níž bychom mohli naše výsledky porovnat. Je možné, že absorbční schopnost oceánu podléhá přirozeným výkyvům a znovu se obnoví."

Vědci však mají důvod k obavám, protože signálů svědčících o "přesycenosti" oceánu přibývá.

"Rychlost a velikost změny nám ukazuje, že propad oxidu uhličitého oceánem nemůžeme považovat za samozřejmost. Částečně může jít o přirozenou oscilaci. Ale může to být i reakce na nedávné prudké oteplování klimatu," uvedl profesor Andrew Watson. "V každém případě teď víme, že se propad může rychle měnit a musíme v monitorování pokračovat."

Studie otištěná v Journal of Geophysical Research je podložená měřením automatických přístrojů. Většina z nich se nachází palubách obchodních lodí plujících z Indie do Anglie. Jedna z lodí (M.V. Santa Maria) zprostředkovala během několika let přes 90 tisíc měření.

Uskutečnit stejný výzkum v jižním Atlantiku není reálné, protože v těchto vodách se nepohybuje dostatek plavidel. Uvažuje se pouze o speciálně upravených bójích.


Zdroje:
- University of East Anglia (22.10.2007, North Atlantic slows on the uptake of CO2)
- BBC News (20.10.2007, Oceans are 'soaking up less CO2')
- EcoMonitor (23.10.2007, BBC: Oceány vážou méně oxidu uhličitého)
- EuroActiv.sk (23.10.2007, Globálne otepľovanie: oceán možno čoskoro doslúži)